Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nedir?

İhtiyaçlarımız söz konusu olduğunda nakit para bizim için daha önemli bir hal almaktadır. Kimi zamansa ihtiyaçlarımız elimizde bulunan nakit paranın boyunu aşabilir. Bu gibi durumlarda bankaların ihtiyaç kredisi hizmetlerinden faydalanmak isteyebiliriz.

Birçok kredi ürünü sunan bankalar, her ihtiyaca özel olarak düzenlenen ürünleri müşterilerine sunmaktadır. Ancak kredi kullanmak için önümüze bankalarca koyulan şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar hem kredi kullanmak isteyen kişiyi zor duruma sokmamak hem de bankaların kendilerini güvenceye alma yöntemleridir.

Günümüzde bankalar müşterilerinin mali geçmişlerini dikkate alarak ürünlerinin satışını gerçekleştirmektedir. Bu mali geçmişin analiziyse kredi notu dediğimiz kavramla derecelendirilmektedir. Kredi notu, bankalarla yaptığınız geçmiş işlemlerin notlandırılmış biçimidir. Bankalar bu duruma müşteri skoru, kredi skoru, findeks notu gibi nitelendirmeler de yapabilmektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?       

Peki kredi notu nasıl öğrenilir? Kredi notu öğrenmenin birkaç çeşitli yolu vardır. En yoğun kullanımıysa Findeks dediğimiz sistemle gerçekleştirilmektedir. Bazı bankalar dahi kredi notunuzun öğrenilmesi için bu sisteme yönlendirme gerçekleştirmektedir. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu (KKB) da sizin kredi not düşüşlerinizi veya yükselişlerinizi kaydeden bir kurumdur. Findeks dediğimiz sistem bir web sitesidir esasında. Bu web sitesi belirli bir ücret karşılığında sizlere kredi notunuzu söyleyebilmektedir.

Bir diğer alternatifse bu konuda bazı bankalardır. Bazı bankalar kredi notunuzu öğrenebileceğiniz bir sistemi sizlere sunmaktadır. Bunlar dışında Turkcell de bir dönem kredi notu öğrenme hizmeti sağlayan bankalardan bir tanesiydi. Yani kredi notunuzu öğrenmenizin birçok yolu bulunmaktadır. Ancak en makul seçenek yine Findeks olacaktır.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*