Devlet Katkılı Konut Hesabı Nedir?

Devlet katkılı konut hesabı nedir? Ev almak isteyenlerin çeşitli fırsatlar ve alternatifleri göz önünde bulundurduğu zamanlarda, finansal destek arayışına girmesi yeni çözüm yolları araması değişmeyen bir durumdur.

Genel itibariyle ev almak isteyenler bir seçenek olarak gördüğü konut kredileri bunun bir örneğidir. Ayrıca birikim yaparak ev sahibi almak isteyen vatandaşlar da olabilir. Bu birikimleri banka üzerinden gerçekleştirmek isteyenler devlet desteği ile böyle bir birikimi sağlayabilirler.

Ancak devlet katkılı konut hesaplarından yararlanmak için de bazı sınırlar çizilmiştir. Örneğin genel itibariyle 2016 yılının devlet desteği için 7 Nisan 2016 itibariyle tamamı kendi adınıza kayıtlı bir konutun olmaması gerekmektedir. Devlet katkılı konut hesabı nedir sorusunun cevabı özetlenmek gerekirse, devletin ev sahibi almak isteyenlere belirli bir süre zarfında belirli miktarlarda yaptığı birikim için %15 ve %20 arasında değişen oranlarla verdiği finansal destektir.

Bu finansal desteğin yüzdeleri devletin o yıl ki yapılandırma süreci ve durumuna göre farklılık arz edebilir. 2016 yılı için mu oran minimum %15 maksimum ise %20 belirtilmişti ve 15 bin TL’ye varan destekler uygulamaya konulmuştu.

Devlet katkılı konut hesabı için genel itibariyle 3 ila 5 yıl arasında değişen düzenli yatırımlar da yapmanız gerekmektedir. Ayrıca konut hesabı açımlarınız için mevduat hesapları ya da katılım hesapları açabileceğiniz bankalarla işbirliği yapmanız gerekmektedir.

Bu bankalara konut hesabı adı altında konut ediminden sonraki 6 ay içerisinde başvurularınızı gerçekleştirmeniz gereklidir.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*