Banka Kara Listeden Nasıl Çıkabilirsiniz?

Bankaların kredi ürünlerini kullanmışsanız ve ödemelerinizden yaşanılan sorunlardan dolayı kara listeye girmişseniz, kara listeden nasıl çıkılır sorusunu merak ediyorsunuzdur. Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Banka Kara Listeden Nasıl Çıkabilirsiniz?

Bankaların kredi, kartı veya kredili mevduat hesaplarını kullanıyorsanız belirli süreler içerisinde ödemelerinizi yapmanız gerekmektedir. Ödemelerinizde oluşan gecikmeler öncelikle kredi notunuzu etkileyecektir. Gecikmeli yapılan ödemeler sadece kredi notunuzu düşürür. Ancak bu ürünlerin belirli gecikme gün sınırları vardır. Genel olarak 90 gün olan gecikme sınırını aşarsanız kara listeye girmiş olursunuz. Kara listeye girdiğinizde ise bankaların hiçbir kredili ürününden yararlanamazsınız.

Günümüzde bankaların sağladığı finansal destek hem bireysel hem de kurulsal olarak önem taşımaktadır. Bu yüzden kişiler herhangi bir nedenden dolayı kara listeye girdikten sonra nasılı çıkılır sorusunu merak etmektedir. Ayrıca kredi notunun düşük olması ile kara listeye girmek aynı kavramlar değildir. Kredi notunuz düşmüşse, kredi notunu yükseltmek için bazı çalışmalar yapabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Ancak kara listeden çıkmanız için yapabileceğiniz bir çalışma yoktur.

Banka Kara Listeden Ne Zaman Çıkabilirsiniz?

Kara listeye giren bir kişi veya kurum ortalama olarak 5 yıl hiçbir bankanın kredili ürününden yararlanamaz. Bu süreyi tamamlayan kişiler ise kara listeden çıkarılır ve bankaların kredi ürünlerinden yararlanmaları için yeni bir sayfa açılır. Sizlerde eğer kara listeye girmişseniz ve bankaya borçlarınızı ödemişseniz, borcunuzu ödedikten 5 yıl sonra tekrardan bankaların kredi ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*