Öğrenciler Nasıl Kredi Alabilirler?

Kredi türleri bildiğiniz gibi ihtiyaç, ev ve taşıt kredisi gibi birçok kategorilerden oluşmaktadır. En çok başvurulan kredi türlerinden biri olan ihtiyaç kredisini günümüzde her yaşlardan başvuru kabul edilmektedir. Genellikle 18 yaşı üstü olan her birey ihtiyaç kredisine rahatlıkla başvurabilir. Ancak belirlenen şartları sağlamayan her bireyin kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabiliyor. Bu yüzden bu olumsuz sonuçlanmış kredi başvurularını yapan kişilerde genellikle öğrencilerdir.

Öğrenciler Nasıl Kredi Alabilirler?

Öğrenciyim kredi başvurusu yapabilir miyim? diyenlerden çok öğrenciyim kredim neden onaylanmadı? sorularına daha fazla odaklanmamız gerekiyor. Eğitimlerini sürdüren her öğrenci üniversite okuduğu takdirde kredi başvuruları olumlu yansıyor. Ancak bu süreç genellikle limitlerin düşük olmasından dolayıdır. Yani öğrenci birinin kredi çekebilmesi ve onaylanması adına 5.000 TL’ye kadar kredileri onaylanıyor. Bu seviyenin üstündekiler genellikle olumsuz olmakla beraber belirli şartların yerine getirilmesi gerekmekte.

Öğrencilerin kredi çekmeleri için gerekli üst limit şartları incelediğimizde;

  • En az 6 aylık bir yerde sigortalı olarak çalışmış olması gerekiyor.
  • Gelir belgesini ibraz etmek zorunda.
  • Bankacılık sicilinin temiz olması gerekmekte.
  • Kredi notunun 1600 puan üzerinde olması gerekli.

Yukarıdaki şartları 5.000 TL almayıp da daha fazla kredi tutarı için başvurularınız da aranan niteliklerdir. Tabiki de bu şartlar bankalara göre değişkenlik gösterebileceği gibi çoğu bankalarda artık kefil isteyip yukarıdaki şartları sağlamayanlara da üst limitli kredi verebiliyor.

Öğrenciler En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Sadece öğrenciye göre değerlendirilmediği gibi çoğu şahısların ticari olmayan şahıslar için konuştuğumuzda en fazla tutar 200.000 TL’dir. Ancak bu oran çoğu bankalarda 150.000 TL olabiliyor. Dolayısı ile öğrencilerin en fazla çekebileceği kredi tutarı kefil ve ipotek şartlarına bağlı olarak 150.000 TL’dir.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*