Kredi Notu Düştüğü Anda Bunları Yapmayı Unutmayın!

Gerek iş dünyasında gerekse kişisel ihtiyaçlar için insanlar sürekli olarak bankaların kapısını aşındırıyor. Kredi çekmek artık insanların hayatlarının rutin işlemlerinden biri haline geldi. Bu işlemi yapabilmek için bankaya başvurmak ve gereken evrakları teslim ederek, bu krediyi almaya uygun olduğunuzu belirtmeniz yeterli oluyor. Ancak zaman zaman kişilerden kaynaklanan gecikmeler ya da ödeme sorunları nedeniyle kredi notu düşebiliyor. Kredi notu düştüğü anda yapmanız gerekenler arasında birçok alternatif sayılabilir. Ancak öncelikle borcunuza sadık olmayı öğrenmek zorundasınız. Kredi notu bir sonraki kredi çekme döneminde sizin çok işinize yarayacak olan bir ayrıntıdır. Çünkü insanlar hayatlarının birçok döneminde banka kredilerine başvurabiliyorlar.

Borçlarınızı Sıfırlamaya Özen Gösterin

Kredi notunuz düştüyse ve ilerde yine kredi kullanma gibi bir düşünceniz varsa büyük bir hızla borçlarınızı sıfırlamaya özen gösterin. Hiç borcunuz olmadığında bankalar sizi kara listeden çıkaracak ve kredi notunuzu yükselteceklerdir. İnsanların kredi notları KKB ve TBB gibi yasal kurumlar tarafından kayıt altında tutuluyor. Bu notu hesaplarken bu kurumlar sizin ödeme geçmişinizi, aldığınız kredileri zamanında ödeyip ödemediğinizi ve ne kadar sıklıkla kredi kullandığınız gibi bilgileri kullanıyorlar. Bu nedenle de kredi notu hızlı bir şekilde yükselme göstermiyor. Borç durumunuz olmadığında ve kredi taksitlerinizi zamanında ödeyebileceğinizi kanıtladığınız zaman kredi notu da yavaş yavaş yükselmeye başlayacaktır.

Kredilerinizi Düşük Limitlerde Almaya Çalışın

Kredi kullanırken fazla çekme lüksüne kaçmayın. Aksine ne kadar az kredi kullanırsanız o kadar kolay ödersiniz. Ödemelerinizi zamanında yapınca bankalar tarafından iyi müşteri olarak isimlendirilebilirsiniz. Gereksiz fazla kredi kullanmak hem faiz ödeme açısından hem de aylık ödeme taksitlerinin yüksek olması açısından oldukça sorun olabiliyor.

Taksitlerinizi Zamanında Ödeyin

Kredi notunuzun yükselmesi için en önemli faktörlerden biri de sizin kredilerinizi zamanında ödeyip ödemediğiniz oluyor. Zamanında ödenilen kredi taksitleri bankaların diğer dönemlerde sizlere yine rahatlıkla kredi verebilmesi için son derece önemlidir. Her kredi taksitinizi zamanında yatırmanız düşen kredi notunuzu da yükseltmeye başlayacaktır. Düzenli ödemeler yaptığınızda borcunuza faiz yükselmesinin de önüne geçmiş olacaksınız.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*