Kredi Notu Ne Kadar Sürede Güncellenir?

Bankalar aracılığı ile yapılan nakit ihtiyaçlarımız neticesinde yapılan raporlamada ifade edilen sayısal değerler kredi notu olarak ifade edilmektedir. Bankalardan kredi ihtiyaçlarımızı giderebilmek için en önemli husus olan kredi notumuz zaman zaman ihtiyaçlarımıza cevap veremeyecek sayısal ifadeye ulaşabilir.

Bankalar tarafından kullanılan herhangi bir ürünümüzde bulunan ödeme düzensizliğimiz o ürünümüz hakkında banka tarafından kanuni takip başlatılmasına, avukat aracılığı ile ödemelerimizin tahsil edilmeye çalışılmasına, icra daireleri aracılığı ile ürünümüz üzerinde bulunan borcun tahsilinin sağlanmaya çalışılmasına ve TCMB’de bulunan bankalar birliğine bağlı kara listeye adımızın yazılmasına sebep olabilir. Tüm bunlar olurken kredi notumuzda bundan nasibini alıp baş aşağı düşüşe geçebilmektedir.

Kredi Notu Güncelleme

Bütün bunlar olduktan sonra her ne kadar bankalar aracılığı ile kullandığımız ürünlerde düzenli ödemeye gitsek de, kredi notumuzu yükseltmiş olsak da bu bankalardan yeni ürünler alarak ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yeterli olmayacaktır. Bankalardan tekrar ürün kullanabilmek adına üzerinden en az 5 yıl süre zarfının geçmesi gerekmektedir. İlgili bireyin sicil kaydının TCMB kayıtlarından silinebilmesi ve tekrar bankalar ile sıcak temasa geçebilmesi için 5 yıl boyunca beklemesi ve bu süre zarfında  herhangi bir kanuni takip, icra, kara liste gibi unsurların tekrarına sebebiyet vermemesi gerekmektedir. Aksi takdirde minimum 5 yıl süren bu süre uzadıkça uzar. Buda bankalardan kullanabileceği ürünleri kullanamaz hale getirir.

Fakat bütün bunların yanında sicilinize bakıldığında eğer herhangi bir kanuni takip ya da icraya düşen herhangi bir ürününüz bulunmamakta ise yalnızca ödeme gecikmelerinizden dolayı kredi notunuzda düşüş yaşanmakta ise kredi notunuzu en az 3 ay içerisinde güncelleyebilirsiniz. Bankalardan kullanmakta olduğunuz ürünlerinize yapacağınız düzenli ödemeler, hesabınıza ya da kullanmakta olduğunuz kredi kartınıza vereceğiniz su, elektrik, doğalgaz gibi otomatik ödeme yoluyla tahsil edilecek faturalar gibi küçük hamlelerle kredi notunuzu güncelleyebilir tekrar bankalar aracılığı ile yeni ürünler kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*