Krediler Nasıl Hesaplanır?

Krediler bankaların tüketicilerin kullanımı için verdikleri ve kendi belirledikleri faiz ve vergilerle geri aldıkları paradır. Verilecek olan para miktarı sizin kredi notunuza, gelirinize, bankaya gösterdiğiniz mal varlığınıza ve çekmek istediğiniz kredinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Verilen kredi ödeme planının hesaplamasında anapara, faiz bilgileri ve vergiler kullanılmaktadır. Bir kredi türü olan Mortgage kredisi hesaplama vergiden muaf tutulmaktadır.

Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Aslında kredi hesaplaması bankalara gittiğiniz zaman uygun faiz ve yatırım seçenekleriyle birlikte size sunulmaktadır. Ancak kendiniz hesaplamak ister buna göre bankaya başvurmayı düşünürseniz sizin için bir örnekle durumu açıklayalım: Aylık %0,83 faiz ve 120 ay vade ile 100.000 TL kredi çektiğinizi farz edersek, kredi ödeme planının hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır:

Kredi ödeme planının oluşturulması için, tutara ve vadeye göre kredi taksitlerinin hesaplaması yapılması gereken ilk işlemdir. Aylık taksitin tutarı yukarıda bahsedilen şartlara göre 1.319 TL olacaktır.

Devamında ise hesaplanan taksit tutarı ve beraberinde size teklif edilen faiz oranı ile çarpılarak taksitin içinde ödemeniz gereken faiz miktarı bulunur. 1.319 TL olarak hesapladığımız taksit tutarı yüzde 0,83 faiz oranı ile çarpımı sonucunda 830 TL olarak belirlenen ilk taksitte ödeyecek olduğunuz faiz miktarı bulunur.

Yapılacak son işlemde ise taksit tutarından bu faiz miktarı çıkarılarak, taksitin içindeki ödenecek anapara ortaya çıkarılır. Hesapladığımız 830 TL faiz tutarını ve 1.319 TL olan taksit tutarından çıkardığınız zaman ilk aya ait ödemeniz gereken anapara miktarı 489 TL olarak bulunmaktadır. Dolayısıyla ilk ay ödemenizi yaptığınız takdirde 100.000-489 yaparsak 99.511 TL borcunuz kalır.

İkinci taksite bakarsak; 99.511 liranın %0,83’ü olan faiz borcunuzu hesaplarsak 825 TL yapacaktır. İkinci ay ödemeniz gereken 1.319 TL’nin 825 TL’sinin faiz olarak ödemesi yapıldıktan sonra kalan 493 lira borcunuzdan düşülmektedir. Böylelikle kalan borcunuza bakarsak; 99.511-493 hesabından 99.018 TL olarak bulunur.

Görüldüğü üzere ilk taksitlerin büyük bir çoğunluğu faiz olarak ödenmektedir. Vadenizin gittikçe kısalması durumunda, borcunuz ile orantılı bir şekilde ödeyeceğiniz faiz de azalan bir şekilde devam eder.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*