Araç Kredisi Alacaklar Dikkat!

Yaşadığı süre boyunca insanlar bir çok şekilde çeşitli dayanaklara ihtiyaç duyarlar; günümüzde insanlarımızın başvurduğu yegane yöntem bankaların kapısını aşındırıp onlardan kredi talep etmektir. Artık günlük hayatımızda vazgeçilmez olan araçları da bankalar boş geçmiyorlar ve araç sahibi olmak isteyen bireylere değişik ödeme yöntemleri ile birlikte çeşitli kredi imkanları sunuyorlar.

Her zaman söylendiği gibi krediler doğru kullanıldığı takdirde insanlar için çok büyük bir avantaj olabiliyor fakat araba, ev, arsa gibi büyük yatırımlarda kişinin vermesi gereken dikkatin biraz daha yoğun olması gerekiyor, öyle ki bu tür durumlarda imzalanan sözleşmelerde çok ince ayrıntılar olabiliyor.

Öncelikle taşıt kredisi alan vatandaşın her bireysel kredide olduğu gibi ödeme dengesine ve planına çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü şahıs olarak bir yükün altına girmiş oluyorsunuz ve bu durumu yaşantınızla endeksleyip en az yükle altından kalkmanız gerekiyor.

Tabi ki bilinmesi gereken bir diğer hususta taşıt kredilerinde alacağınız aracın fiyatının %75inin karşılanması, yani bu 100.000 TL’lik bir araç için bankadan çekebileceğiniz kredinin 75.000 TL olması anlamına geliyor. Yani bu aşamada da banka bir anlamda sizden bir teminat istiyor. Aslında hepsinden daha önemlisi kişilerin faiz oranları ve vade sürelerini ciddiye alması gerektiğidir, yukarıda da belirtildiği gibi; kişinin hayatının bir parçası haline getireceği bu yükü en hafif haliyle taşıması gerekir, bunun için ise aceleci davranmadan ve taşları yerine titizlikle oturtarak davranması gerekmektedir. Aksi halde fazla faiz ödeme gibi bir durumla karşılaşılırsa maalesef ihtiyaç ya da zevk amacıyla hayatınıza soktuğunuz yoldaşınız size her zamankinden daha fazla yük olmaya başlayabilir.

Vade süresinin önemini ise kısaca şöyle açıklayabiliriz. Eğer vade süresi kapsamında yanlış seçim yapılırsa şahıs gereksiz halde uzun vadenin getirdiği yüksek faiz oranını ödemekle mükellef olma durumuna gelebilir yahut çok kısa vadelere yönelip daha az ücret ödemek isterse ilerleyen günlerde karşılaşabileceği ekstra durumlarda büyük zorluklar yaşayabilir.

Yani kısacası; bütçenize uygun olan aracı, doğru işletmeden, doğru vade ve ödeme seçenekleriyle doğru faiz oranlarına yönelerek yaptığınız takdirde bu size kötek olmayacak, aksine yardımcı olacaktır.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*