Kefilsiz Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Artık kredisiz araç almak neredeyse imkânsız gibi. Bu yüzden de insanlar bankalardan taşıt kredisi çekerek aracını almakta, değişik vadelerle geri ödemektedir. Ekonomide yaşanan dalgalanmalar kredi faiz oranlarını etkiledi. Bu durumda da öncesinde kredi alanlarında kredi ödemeleri, almayanların ise kredi alma imkanlarında düşüş yaşandı.

İhtiyaç kredisi çekerken çok büyük ihtimalle sizden bir kefil isterler. İstememe durumları çok nadirdir. Fakat araç/oto kredisinde durum böyle değildir. Diğer kredilerin yanı sıra, oto kredilerinde teminat gösterebileceğiniz bir malınız olduğu için bankalar karşınıza çok zor işlemler çıkarmıyor.

Taşıt Kredi Almak için Yanında Bulundurmanız Gereken Belgeler

Taşıt kredisi başvurularında ibraz edilmesi (sunulması) gereken belgeler şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Maaş bordrosu ya da gelir belgesi
  • Ticaretle ilgilenenler için vergi levhası ve bankaların isteyebileceği bazı evraklar (başvuracağınız banka bunu size bildirecektir. Ör: oda kaydı.)
  • İkinci el araçlar için ruhsat ya da satın alınmış otolar için noter tarafından onaylanmış alım satım sözleşmesi
  • 0 kilometre araçlar için fiyat teklifi (proforma fatura)

Bu belgelere sahip olduğunuz takdirde, eğer banka sicilinizde bir problem yoksa büyük ölçüde kefilsiz taşıt kredisi çekebilirsiniz.

Diğer kredilerde kefil gerekiyor da, oto kredilerinde neden gerekmiyor diye sorabilirsiniz. Bunun nedeni ise aracınız rehin tesis edilmesidir. Yani ödememe durumunda banka araca el koyma hakkına sahiptir. Bu nedenle de zaten kefil yerine gösterebilecek bir teminatınız olmuş olur. Bu yüzden de bankalar ekstra bir kefil aramaz ve kredinizi rahatlıkça çekebilirsiniz.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*