TMO’da Emanet Alımları Bugün İtibariyle Başlıyor!

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından, bugünden itibaren mısır üreticisine depolama ve finansman imkanı sağlamak için emanet alımlara start verecek. Bunun dahilinde de emanete ürün bırakan üreticilerden depo kira ücreti talep edilmeyecek. Talep etmeleri durumunda ise avans veya anlaşmalı bankalardan finansman desteği verilecek.

Mısır Üretimi Düştü

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde bulunan ilana göre bu seneki mısır üretimi geçen seneye kıyasla yüzde 3,4 oranında düşüş gösterdi. Bu düşüşle de mısır üretimi 5,7 milyon ton yapılması öngörülüyor.

Temmuz dönemi sonunda başlayan ve halen daha süren birinci ürün mısır hasadı yüzde 65 düzeylerine çıktı. İkinci ürün mısır hasadının ise ekim döneminin ortasında başlaması öngörülüyor. TMO internet sitesindeki ilanda mısır piyasalarının yakından izlendiği, piyasaların gidişatına göre TMO politikalarının şekillendirildiği belirtildi. Aynı zamanda son zamanlarda finansman maliyetleri, depoların yetersizliği, hasadın çok daha yoğun olması, TMO’nun hasat sonrası daha az fiyatla tüketim bölgelerinde mısır satışı yapacağı beklentisi kapsamında talepte düşüş olduğu, fiyatlarda da gevşemelerin gözlemlendiği belirtildi. Bunun sonucunda da mısır üreticilerine hem finansman imkanı sağlanması hem de depolama fırsatlarının verilmesi için 3 Ekim tarihi itibariyle emanet alımlarına başlanacak. Emanete ürün bırakan mısır üreticilerinden depo kira ücreti talep edilmeyecek olup, talep etmeleri durumunda ise avans verilecek ya da anlaşmalı bankalardan kredi desteği sağlanacak. Bunların yanı sıra yurt içi stokların takviye edilmesi ile piyasadaki fiyat istikrarının sağlanması için gerekli olması halinde kullanılacak olan ithalat yetkisi dahilinde getirilecek olan mısırların piyasa fiyatları baza alınacak satışları gerçekleştirilecek.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*