Egeli İhracatçılardan 79 Senelik Rekor

Ege İhracatı Birlikleri (EİB) tarafından açıklama yapıldı. Buna göre EİB aracılığıyla bu yılın eylül döneminde gerçekleştirilen ihracat geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 20 oranında yükselerek 1 milyar 168 milyon 915 bin dolar seviyesine yükseldi.

79 Senelik Rekor

Konuyla ilgili açıklama yapan EİB, eylül dönemleri baza alındığı aman 79 senelik ihracat rekoruna ulaşıldığını bildirdi. Söz konusu dönemde bu rekor ile en önemli katkıyı sağlayan Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçı Birliği yüzde 74 ile sağladı. Bunun devamında Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yüzde 69 ile ikinci sırada, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ise yüzde 61’lik artışla üçüncü sırada yer aldı.

Ege İhracatı Birlikleri’nin bu yılın ocak ilce eylül dönemleri arasındaki ihracatı incelendiği zaman geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 16,5 oranında yükselerek 8 milyar 480 milyon dolar seviyesinden 9 milyar 878 milyon dolar seviyesine yükseldi. Senelik ihracat incelendiği zaman ise yüzde 17,2 oranında yükselerek 13 milyar 220 milyon dolar seviyesine yükseldiği açıklandı.

Egeli ihracatçıların eylül döneminde ürün sattıkları ülkelerin toplam sayısı 180 olarak açıklandı. Söz konusu dönemde 128 ülkeye ihracatta artış meydana geldi. En çok ihracat yapılan ülke Almanya olurken, Almanya’ya yapılan ihracatta toplamda yüzde 16’lık artış meydana geldi. ABD’ye yapılan ihracat yüzde 12 oranında yükselirken, Hindistan’a yapılanda ise yüzde 181’lik artış söz konusu oldu.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*