YEP Sonrası Emlak Bankası Açıklamaları

Emlak Bankası’nın Yeni Ekonomi Programı ile tekrardan faaliyetlere başlayacağını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, Emlak Bankası’nın hedefleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Makineden rüzgar pervanesi, güneş paneli gibi ithal ikameli projelere teminatsız finansman desteği sağlamak istediklerini söyleyen Sayın, söz konusu projeleri Türkiye’de üretenlere kaynak olarak atıl arazilerde kullanacaklarını, projelerin verimli olması durumunda da proje hisselerini satacaklarını, bu nedenle de modelin güzel gitmesini temenni ettiğini söyledi. Bu konuları Yönetim Kurulu ile masaya yatıracaklarını söyleyen Sayın, Emlak Bankası’nın atıl arazileri değerlendireceğini, bunların ayın zamanda kaynak olacağını bildirdi.

Emlak Bankası’nın tasfiyesi döneminde 200’den fazla personel ile çalıştıklarını açıklayan Sayın, o zamanlarda ellerinde gayrimenkul ve menkullerin bulunmadığını, ellerinde olanın sadece ödenmemiş kredilerden ibaret olduğunu, kendilerinin ödenmemiş kredileri tahsil edeceklerini, Hazine’ye olan borcun kapanacağını, Anadolu Bankası’ndan gelen soruları çözüp, canlanacağını, en başından beri kendi planlarının bu şekilde olduğunu söyledi.

27 Mayıs 2017 tarihinde tüm süreçlerin tamamlandığını söyleyen Sayın, bunun sonucunda da Emlak Bankası’nın tasfiye sürecinden çıkarıldığını, geline noktanın faaliyette bulunması dönemi olduğunu, yeni dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlandıklarını, ana sözleşmesinin ise Emlak Katılım Bankası olarak düzenlendiğini, Genel Müdürlüğe Deniz Aksu’nun atamasının yapıldığını söyledi.

Emlak Bankası’nın emlak işleri ile ilgileneceğini söyleyen Sayın, kendi ideallerinin Türkiye’deki ihracatın artırılması, ithalatın ise minimum seviyeye düşürülmesi, ithal ikameli projelere kredi verilmesini her zaman talep ettiğini söyledi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*