Bankaların Kredi Faiz Gelirleri Açıklandı!

Bankacılık Düzenleneme ve Denetleme Kurumu verilerine göre bankacılık sektörünün temmuz dönemi sonu itibariye mevduatlarındaki faiz ödemesi 70 milyar 272 milyon Türk Lirasına tekabül ederken, söz konusu rakamda geçen seneye göre yüzde 20,4 oranında artış meydana geldi.

Bankacılık Sektörünün Net Karı Yükseldi

Bankacılık sektörünün temmuz dönemi sonu itibariyle net karı ise 33 milyar 555 milyon Türk Lirası seviyesinde gerçekleşti. 1 senede net karını yüzde 15,5 oranında yükselten sektörün geçen seneki net karı ise 29 milyar 48 milyon Türk Lirası seviyesinde bulunuyordu.

Sektörün toplam faiz gideri incelendiği zaman ocak ile temmuz dönemleri arasında geçen seneye göre yüzde 23,4 oranında artış meydana geldi. Bu artışla birlikte sektörün faiz gideri 79 milyar 317 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştı. Söz konusu süreçte bankaların mevduatlarındaki verilen faiz miktarı yüzde 40,8 oranında yükseldiği, bu yükselişle de 70 milyar 272 milyon Türk Lirası seviyesine ulaştı.

Bu süreçte bankaların elde ettikleri faiz geliri ise geçen seneye göre yüzde 35 oranında artış gösterdi. Bu artışla birlikte bankalarında faiz geliri 183 milyar 612 milyar Türk Lirasına yükseldi. Bu yükselişte en büyük etken kredilerin faizlerde kaynaklandı. Bunun sonucunda bu yılın ocak ile temmuz dönemleri arasında kredilerde elde edilen faiz geliri 148 milyar 459 milyon Türk Lirası oldu. Bu gelirlerin tüketici kredilerinden olan kısmı 31 milyar 883 milyon Türk Lirası, kredi kartlarından olan kısmı 5 milyar 822 milyon Türk Lirası, taksitli ticari kredilerden elde edilen kısmı 20 milyar 711 milyon Türk Lirası, diğer kredilerden olan kısmı ise 90 milyar 43 milyon Türk Lirasına tekabül etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*