81 İlde Eş Zamanlı Denetim Yapıldı

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama kapsamında ülke genelinde pek çok şehirde çeşitli sektörlerde faaliyette bulunan iş yerlerinin denetimleri gerçekleşti. Denetim yapılmasının nedeni olarak ise girdi maliyeti ve döviz kurundaki hareketliliklerden etkilenmeyen fiyat değişimlerinin sanki etkileniyormuş gibi gösterenleri tespitinin yapılması oldu.

81 İlde Eş Zamanlı Denetim Yapıldı

81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleşen denetimler sonucunda bir takım temel ürünlerin gruplarında normalin üzerinde fiyat artışları meydana geldi. Aynı zaman bazı ürünlerde gramajların azaltılması ile zamların gerçekleştiği, fiyat etiketleriyle ambalajlarda mevzuatlara uygun olmayan durumların olduğu tespit edildi. Ticaret Bakanlığı yetkililer tarafında da gerekli idari işlem süreçleri başlatıldı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, son zamanlarda finansal piyasalarda meydana gelen geçici dalgalanmaları bazı spekülatörlerin fırsat olarak gördüğünü açıklamıştı. Çeşitli ürün ve ürün gruplarında arz-talep dengesi ile uyuşumsuz fiyat artışları olduğunu söyleyen Pekcan, stokçuluk ve benzeri gibi piyasanın fiyat oluşumunu bozan davranışların gerçekleştirildiğini söyledi. Ticaret Bakanlığı olarak tüm gelişmelerin anlık takiplerinin gerçekleştiğini söyleyen Pekcan, piyasaların dengesini bozacak herhangi unsurları önlemek adına çalışmalara devam edileceğini bildirdi.

Aynı zamanda Resmi Gazete’de Cuma günü yayımlanmış olan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Neticesindeki Yönetmelikte Değişiklik yapılmasına dair yönetmelik kapsamında girdi maliyeti ile birlikte döviz kuru artışları gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen söz konusu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek vatandaşlara sunulan mal ya da hizmetin fiyatlarında haklı bir gerekçe olmadan zamların yapılmasının aldatıcı ticari uygulamalar dahiline alındığı bildirilmişti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*