Bakan Varank Para Birimlerine Yönelik Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank para birimleri ile alakalı bazı açıklamalarda bulunarak, dijital ekonominin araçları sayesinde siyasetten uzak bir şekilde ödeme yöntemlerinin bulunabileceğini, böylelikle küresel para birimlerinin ayrıcalıklarının ortadan kaldırılabileceğini anlattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, G20 Dijital Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Toplantısı’na katıldı. Program esnasında bazı açıklamalarda bulunan Bakan Varank, açıklamalarında dijital devlet prensiplerinden bahsetti.

Küresel ekonominin, sosyal, ekonomik, teknolojik olarak daha çabuk değişimler ile karşı karşıya kaldığını dikkat çeken Bakan Varank, öte yandan ticaret savaşlarının tüm dünya gündemine yön verdiğini, fakat bu savaşlarda herhangi bir galibin olmayacağını belirtti.

Türkiye’nin Yanı Sıra Diğer Ülkeler de Bu Durumu Yaşayabilir

Yaklaşık olarak iki hafta öncesinde Türkiye’nin de istek dışı bir şekilde bu savaşlara dahil olduğunu dile getiren Savuna ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ticaret savaşlarının iyiden iyiye finansal savaş haline geldiğini, bunun neticesinde de ülkelerin para birimlerinde aşırı oynaklıklar yaşandığını belirtti. Yaşanan bu oynaklıkların herhangi bir mantığa dayalı makro ekonomik dayanağının bulunmadığına dikkat çeken Bakan Varank, Türkiye’nin reel ve bankacılık sektörünün göstergelerinin güçlü olduğunu, bununla ancak planlı ve kararlı adımlar sayesinde başa çıkabildiklerini aktardı. Bu durumun Türkiye’nin başına geldiğini, fakat diğer ülkelerin de yaşamasının muhtemel olduğunu ekledi.

Öte yandan söz konusu açıklamalarında Varank, dijital ekonominin, yeni finans ve sanayi devriminin kıvılcımlarını oluşturduğunu, dijital ekonominin araçları sayesinde bütün siyasi uğraşlardan uzak bir şekilde yeni bir ödeme ve takas sisteminin oluşturulabileceğini ve bu sayede küresel para birimlerinin ayrıcalıklarını ortadan kaldırabilmenin mümkün olduğunu anlattı. Üstelik bu konunun üzerinde çalışmaya değer bir konu olduğunu da açıklamalarında ekledi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*