Türkiye’nin İlk Uydusu 2018’de Tamamlanmış Olacak!

Türkiye’nin acil olan görüntü ihtiyacını uygun maliyetler ile sağlayacak olan ilk milli mikro uydu, 2018 yılının sonuna kadar tamamlanarak 2019’da gökyüzünde yerini alacak.

İlk Mikro Uydu Seneye Gökyüzünde Yerini Alacak

Türkiye’nin uydu teknolojilerinde çığır açacak yeni ilk milli mikro uydu Lagari, 2018 yılı içerisinde tamamlanacak ve 2019 yılı içerisinde gökyüzüne fırlatılacak.

Mühendislik, teknoloji ve danışmanlık gibi alanlarda küresel çaplı bir şirket olma hedefi ile faaliyet gösteren ve dünya üzerindeki en prestijli savunma sanayisi sıralamasında yer edinen Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A. Ş. (STM), uydu projelerinden askeri savunma platformlarına, büyük verilerden siber güvenlik çalışmalarına varana kadar pek çok önemli çalışmalar yürütüyor.

İlk Kez O Savunma Fuarında Piyasaya Sunuldu

Uydu teknolojileri üzerine de sistem projeleri ile alakalı olarak alt bileşenler ve yazılımların milli ürünlere dönüştürülmesine olanak sağlayacak Ar – Ge çalışmaları yürüten STM, yüksek çözünürlüklü mikro yer gözlem uydusu geliştirmesi projesi dahilinde ortaya çıkarılan Lagari’yi ilk defa 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda piyasaya sundu.

Anlaşmalar Yapıldı, Bu Yıl Üretimi Tamamlanacak

Türkiye’nin ilk milli mikro uydusu Lagari adına Berlin Space Teknologies GmbH ve yüklenici şirket arasında anlaşmalar yapıldı. Proje sürecinde uydunun ön tasarım aşaması geride bırakılırken, detay tasarım sürecine gelindi. Öte yandan uygunun fırlatması adına Antrix Corporation Limited ile de anlaşmaya varıldı.

Yapılan bu anlaşmalara ve yürütülen bu çalışmalara göre, Türkiye’nin ilk milli mikro uygu alıcısı Lagari’nin üretim çalışmalarının bu yıl içerisinde sonlandırılması, önümüzdeki yılın ikinci yarısı itibari ile de gökyüzünde yerini alması bekleniyor. 

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*