Ateş: Herkesin Parası Bankacılık Sektöründe Güvende

Son zamanlarda piyasalarda meydana gelen gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, yaşanan tüm olayların spekülatif olduğunu, sadece biraz heyecan yarattığını ancak herkesin parasının ve mevduatının bankacılık sisteminde emniyette olduğunu söyledi.

Türkiye’nin önlemlerini aldığını söyleyen Ateş, tüm küresel krizlere ve dünyada gelişebilecek herhangi bir olumsuzluğa karşın Türkiye’nin önlemlerini 10-15 senedir aldığını, bankacılık sisteminin kullanabileceği limitin 50 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu, aynı zamanda ek olarak 20 milyar dolar değerinde swap imkanının bulunduğunu, yani toplamda 70 milyar dolar değerinde imkan olduğunu, herkesin parasının emniyette olduğunu bilmesi gerektiğini söyledi.

“Bankalar Her Zaman Sağlam Duruyor”

15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişiminde tereddüt meydana geldiğini söyleyen Ateş, ancak bunun karşısında hızlı bir şekilde Kredi Garanti Fonu’nun konulduğunu, sorunlu kredilerin yüzde 1 seviyesinde bulunmadığını, bu olanaklarla piyasanın rahatlaması gerektiğini, bankaların her zaman sağlam olduğunu, herkesin birbirine güvenmesi gerektiğini söyledi.

“Kimsenin Sırtı Yere Gelmez”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açtığı limite kimsenin saldırmadığını söyleyen Ateş, hane halkının çok akıllı davrandığını, çok sayıda dövizin Türk Lirasına döndüğünü, Türkiye’nin çok büyük bir ülke olduğun, kamu sektöründen özel sektöre, bankacılık sektörüne kadar hiçbir sektörün kimsenin sırtını yere getirmeyeceğini söyledi. Kurban Bayramı’nın da yaklaştığını anımsatan Ateş, herkese huzurlu ve mutlu bir bayram dilediğini aktararak konuşmalarını sonlandırdı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*