Bakanlığın Destekleri Hayvan Sayısını Artırdı

Türkiye’nin hayvancılık alanında lider konumunda bulunan iller arasında yer alan Erzurum’da Kurban Bayramı nedeniyle ülkenin batı illerine gönderdiği kurbanlık hayvanların sayısı geçen seneye göre kıyaslandığı zaman artış gösterdi. Söz konusu artış yüzde 15 oranında oldu. Mera arazi ve hayvan varlığı kapsamında Türkiye’nin hayvancılık alanında yüzde 11’lik alanına sahip olan Erzurum, 2018’de ülkenin batı şehirlerine en çok kurbanlık hayvan gönderen illeri arasında bulundu.

Erzurum’da geçen sene Kurban Bayramı için gönderilen hayvan sayısı küçükbaşlarda 32 bin, büyükbaşlarda ise 34 bin olarak açıklandı. 2018 yılında ise bu rakamlarda küçükbaşta 38 bin, büyükbaşlarda ise 40 bin olarak açıklandı.

Bakanlığın Desteğiyle Hayvan Sayısı 89 Bin Yükseldi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erzurum Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, ilde hem hayvan hareketlerinde hem de hayvanların kesimlerinde yoğun dönemlerin yaşandığını, kesimden sevke kadar yoğun yaşanan bu dönemde hem hayvanların hem de insanların sağlığı için gerekli tüm önlemlerin alındığını, geçen seneye kıyasla hayvan sayısında 89 bin artış meydana geldiğini, bunun önde gelen nedenlerinde birinin de bakanlığın buzağılara verdiği desteklerin olduğunu söyledi.

Buzağı yetiştiricilerinin destek alabilmesi için minimum 4 ay işletmelerinde tutmaları ve aşılarını yapmış olmaları gerektiğini söyleyen Akar, bunun sonucunda da hayvan sayılarında da artış meydana geldiğini, bir diğer önemli etkenin de barınaklara sağlanan destekler olduğunu, hayvan piyasasının düzenlenmesi kapsamında dışardan da dönem dönem besilik hayvanların getirildiğini, ilerleyen dönemlerde ise yerli üretimde artış meydana gelebileceğini, bu sayede ithal hayvan alımlarının da azabileceğini söyledi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*