İstanbul’da Perakende ve Toptan Fiyatlar Arttı

İstanbul Ticaret Odası’nın 2018 temmuz dönemine ilişkin ücretliler geçinme indeksi verileri açıklandı. Buna göre söz konusu veri yıllık ortalama olarak yüzde 10,12 oranında, toptan eşya fiyat indeksi ise yıllık ortalama olarak yüzde 12,66 oranında yükseldi.

İstanbul’da perakende fiyatlarda temmuz döneminde bir önceki aya göre yüzde 0,52 oranında, toptan fiyatlarda ise yüzde 0,91 oranında artış meydana geldi. Geçen senenin aynı dönemine göre karşılaştırma yapıldığında perakende fiyatlarda yüzde 12,50 oranında, toptan fiyatlarda ise yüzde 16,77 oranında artış söz konusu oldu.

Giyim Harcamalarında Düşüş

Perakende fiyatlar sektörel olarak incelendiği zaman bir önceki aya göre kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında yüzde 2,94 oranında, ev eşyası harcamalarında yüzde 2,44 oranında, konut harcamalarında yüzde 1,01 oranında, gıda sektöründe yüzde 0,69 oranında, sağlık ve kişisel bakım harcamalarında ise yüzde 0,09 oranında artış oldu. Ulaştırma ve haberleşme sektöründe ise yüzde 0,01 artış oldu. Giyim harcamalarında yüzde 4,46 oranında düşüş yaşanırken, diğer gruplarda ise değişim gözlemlenmedi.

Temmuz dönemindeki toptan fiyatlar incelendiği zaman bir önceki aya göre kimyevi maddeler grubunda yüzde 5,87 oranında, gıda maddeleri grubunda yüzde 1,64 oranında, inşaat malzemeleri grubunda yüzde 0,70 oranında artış söz konusu oldu. Benzer şekilde yakacak ve enerji maddelerinde yüzde 0,56 oranında, mensucat grubunda ise yüzde 0,07’lik yükseliş oldu. Ancak madenler ve işlenmemiş maddeler grubunda düşüş gözlemlendi. Söz konusu düşüşler sırasıyla yüzde 2,40 ile yüzde 1,06’ya tekabül etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*