Dünya’nın Çimentosu Türkiye’den Soruluyor

Türkiye çimento pazarında elde ettiği payı her geçen gün yükseltiyor. Avrupa için çimento üretimi konusunda lider konumda yer alan Türkiye, tam 100 ülkeye, yıllık bazda 600 milyon Dolarlık çimento gönderimi gerçekleştiriyor.

Türkiye’de çimento üretimi konusunda 54 adet entegre fabrika, 18 adet öğütme tesisi faaliyet gösteriyor. Sektörün toplam cirosu ise yıllık bazda 3 milyar Dolar düzeyini buluyor. Türkiye’de üretilen çimentolar, Almanya, İspanya, Fransa, ABD, Brezilya, Güney Kore, Kanada, İsrail, Gana, Moritanya, Fildişi Sahili, Kolombiya ve Haiti gibi toplamda 100’e yakın ülkeye ihraç ediliyor.

Konu hakkında açıklama yapan  Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Üst Yöneticisi İsmail Bulut, Türkiye’nin çimento üretimi alanında Avrupa pazarında lider konumda olduğunu, dünya genelinde ise ilk beş içerisinde yer aldığını, sektörün yıllık bazda 600 milyon Dolar düzeyinde bir ihracat yapmayı başardığını ifade etti.

2017 yılı genelinde 81 milyon tonluk çimento üretimi yapıldığını ifade eden Bulut, kişi başı çimento tüketimin Türkiye’de 850 – 900 kilogram düzeyinde olduğunu, bu rakamın 2018 yılı itibariyle bin 100 ila bin 200 seviyelerine çıkmasını beklediklerini, 2025 yılına kadar Türkiye’deki sektör için bir yatırım yapılmasına gerek olmadığını, kentsel dönüşümün çimento sektörünü direkt olarak etkilemekte olduğunu ifade etti.

Bulut, TÇMB olarak Türkiye’de toplum faydası için birkaç konu üzerinde sürekli çalıştıklarını, bu çalışmalardan bir tanesinin beton bariyer uygulaması olduğunu, beton bariyer uygulamalarının İngiltere’de ve İrlanda’da zorunlu olduğunu, trafik kazalarında yüzde 20 düzeyinde azaltıcı etkisi olan bu bariyerler için Karayolları Genel Müdürlüğü ile konu hakkında çalışmaların devam ettiğin ifade etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*