LPG İthalatı Arttı, Üretimi Düştü

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından bu yılın mayıs dönemine ait LPG Piyasası Raporu’nu yayımladı. Yayımlanan rapora göre en çok LPG ithalatı gerçekleştiren ülkeler sırasıyla Cezayir, Amerika, Kazakistan, Rusya, Libya ve Norveç oldu.

Türkiye’nin bu yılın mayıs döneminde gerçekleştirdiği LPG ithalatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 9,79 oranında artış gösterdi. Bu artışla da 304 bin 108 ton seviyesine çıktı.

LPG Üretimi 75 Bin Tona Geriledi

Mayıs döneminde rafinerici ve dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından gerçekleştirilen LPG ihracatı ise bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 35,21 oranında artış göstererek 9 bin 531 ton seviyesine çıktı. En çok ihracat yapılan ülkeler ise sırasıyla Mısır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Suriye, Türkiye Serbest Bölge ile Tunus oldu. Söz konusu dönemde LPG üretimi incelendiği zaman ise yüzde 26 oranında düşüş göstererek 75 bin 96 ton seviyesine geriledi.

Aynı dönemdeki tüplü LPG satışı ise yüzde 4,88 oranında, dökme LPG satışı ise yüzde 49,53 oranında düşüş gösterdi. Otogaz satışlarında ise bunların aksine yüzde 1,52 oranında yükseliş oldu. Dağıtıcı lisansı sahipleri tarafından mayıs döneminde 68 bin 15 ton tüplü LPG ile 8 bin 798 ton dökme LPG satışı yapılırken, otogaz satışı ise 268 bin 650 ton oldu. LPG pazarında ilk sırada yer alan yüzde 77,76 ile otogaz olurken, bunun devamında ise yüzde 19,69 ile tüplü, yüzde 2,55 ile de dökme LPG yer aldı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*