İmar Affı Başvuruları 1 Ayda 2,5 Milyonu Aştı

İmar Barışı düzenlemesi hakkında son verileri açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar affı başvurularını 8 Haziran’dan bugüne kadar yakından gözlemlediklerini, bu dönemde tüm vatandaşların senelerdir yaşadıkları imar ile iskan sorunlarını çözmek için çalıştıklarını söyledi.

İmar Affı Başvuruları 1 Ayda 2,5 Milyonu Aştı

Yapılarında problem yaşamadan oturmak isteyen vatandaşların Yapı Kayıt Belgesi’ni hemen almak istediklerini söyleyen Kurum, herkesin imar affına olan ilgisinin her geçen gün arttığını, rakamlar incelendiği zaman ise rekor seviyelere kadar yükseldiğini, İmar Barışı başvurusu sayısının 1 ayda 2,5 milyonun üzerine çıktığını söyledi. Toplamda yapılan başvurusu sayısının 2 milyon 614 bin 570 olduğunun bilgisini aktaran Kurum, bu rakamın konutlara ait olan kısmının 2 milyon 340 bin 450, ticari alanlara ait olan kısmının 223 bin 428, tarımsal yapılara ait olan kısmının 50 bin 611, güneş santrallerine ait olan kısmının ise 81 olduğunu söyledi.

Bugüne Kadar 506 bin 741 Lira Ödeme Yapıldı

Yapı Kayıt Belgesi’nin başvuruların tamamlanması ve bedellerin ödenmesi sonrasında e-devlet üzerinden alınabildiğini söyleyen Kurum, bugüne kadar İmar Affı kapsamında verilen Yapı Kayıt Belgesi sayısının 133 bin 64 olduğunu, Yapı Kayıt Belgesi’nin bedelinin ise yapıların bulunduğu arsanın değeri ile yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3 oranında, ticari alan kullanımlarında yüzde 5 olarak hesaplandığını söyledi. Bugüne kadar toplamda 133 bin 64 yapı için 659 milyon 506 bin 741 Türk Lirası bedel ödemesi gerçekleştiğini, bakanlık olarak da bu ödemeleri en verimli şekilde kullanacaklarını söyledi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*