İhracat ve İthalat Beklenti Endeksi Yükseldi

Ekonomi Bakanlığı tarafından, 2018’in 3. Çeyrek dönemine ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi verileri yayımladı. Yayımlanan verilere göre ihracat beklenti endeksi yükseldi.

İhracat Beklenti Endeksi Yükseldi

Bu yılın 2. Çeyrek döneminde 107,3, geçen yılın 3. Çeyrek döneminde 126,5 olarak açıklanan ihracat beklenti endeksi bu yılın 3. Çeyrek döneminde 118’e yükseldi.

Üçüncü çeyrek döneminin ikinci çeyrek dönemine göre, ihracat beklenti endeksine dahil edilen sorulardan, mevcut durumda kayıtlı olan ihracat sipariş düzeyi sorusunun yayılma endeksi azalış yönünde gerileyerek etkilediği gözlemlendi. Buna ek olarak ilerleyen 3 aylık süreçteki ihracat ve ihracat siparişi beklentileri ile birlikte son 3 aylık süreçteki ihracat sipariş düzeyine olan soruların yayılma endekslerinde yükselme gözlemlendi.

İthalat Beklenti Endeksi Yükseldi

İthalat beklenti endeksi incelendiği aman bu yılın 3. Çeyrek döneminde bir önceki döneme kıyasla 11,5 puan, geçen senenin aynı dönemine göre ise 6,8 puan yükseldi. Bu yılın ikinci çeyrek döneminde 101,6, geçen senenin aynı döneminde 106,3 puan olarak açıklanan ithalat beklenti endeksi, bu yılın üçüncü çeyreğinde 113,1 düzeyinde gerçekleşti. Bir önceki döneme göre kıyaslama yapıldığı zaman, ithalat beklenti endeksine dahil edilen sorulardan, gelecek mevcut ithalat sipariş düzeyi sorusunun yayılma endeksi ithalat beklenti endeksini azalış yönünde etkiledi. Aynı zamanda bu etkinin de zayıfladığı gözlemlendi. Buna ek olarak ilerleyen 3 aylık sürece ilişkin ithalat ve birim ithalat fiyat beklentileriyle birlikte son 3 aylık süreçteki ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların yayımla endekslerinin ithalat beklenti endeksine olumlu yönde katkı sağladı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*