Dış Ticaret Açığı Arttı

Dış Ticaret açığı mayıs ayında yüzde 5,7 oranında yükseldi. İhracat yüzde 5,3 oranında, ithalat ise yüzde 5,5 oranında artış gösterdi. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 64,8 olarak açıklandı.

Dış Ticaret Açığı Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın birlikte yürüttükleri geçici dış ticaret araştırması verilerine göre, bu yılın mayıs dönemindeki ihracat geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 5,3 oranında yükseldi. Buna göre de ihracat 14 milyar 306 milyon dolar seviyesine ulaştı. Benzer şekilde ithalatta da aynı dönemde yüzde 5,5 oranında artış yaşanarak 65 milyon dolar seviyesine ulaştı. Bunun sonucunda da mayıs ayında dış ticaret açığında yüzde 5,7 oranında artış yaşandı. Mayıstaki söz konusu veri 7 milyar 759 milyon dolar seviyesine yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı incelendiği zaman ise yüzde 64,8 olarak açıklandı. Bu oran geçen sene yüzde 64,9 olarak açıklanmıştı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre değerlendirme yapıldığı zaman bu yılın mayıs döneminde nisan dönemine kıyasla ihracatta yüzde 03, oranında artış meydana geldi. Ancak ithalatta yüzde 1,7 oranında düşüş gözlemlendi. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre değerlendirme yapıldığı zaman ise ihracatta yüzde 5,2 oranında, ithalatta ise yüzde 3,1 oranında artış söz konusu oldu.

İlk 5 Aydaki Ticaret Açığı Yüzde 17,2 Arttı

2018 yılının ocak ile mayıs dönemleri arasında Türkiye’nin ihracatı geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 7,9 oranında yükselerek 69 milyar 309 milyon dolar seviyesine ulaştı. İthalatı ise yüzde 17,2 oranında yükselerek 104 milyar 511 milyon dolar seviyesine çıktı. Aynı dönemde dış ticaret açığı ise yüzde 41,4 oranında yükselerek 35 milyar 202 milyon dolar seviyesine çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise bu dönemde yüzde 66,3 olarak açıklandı.

Avrupa Birliği’ne gerçekleştirilen ihracat ise geçen sene göre yüzde 19,3 oranında yükseldi. Buna göre de AB’ye yapılan ihracat 7 milyar 287 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*