ÜFE Beklentisi Yükseldi, Reel Kesim Güven Endeksi Düştü

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, haziran dönemine ilişkin Reel kesim güven endeksi verileri yayımladı. Yayımlanan verilere göre söz konusu endeks mayıs dönemine gör 5,3 puan düşüş gösterdi. Bu düşüşle de 104,6 puan seviyesine geriledi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Merkez Bankası, mevcut mamul mal stoku miktarı reel kesim güven endeksindeki artışı olumlu yönde etkilediğini, ilerleyen 3 aylık süreçteki üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı, toplam sipariş miktarı, gidişat, istihdam miktarı ile sabit sermaye yatırım harcamasının endeksi düşüş eğilimli etkilediğini söyledi. Açıklanan verilere göre de mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi mayıs dönemine göre 4,2 puan düştü. Bu düşüşle de 102, 5 puan seviyesine geriledi.

Son 3 aylık süreç kapsamında değerlendirmelerde üretim hacmi ile birlikte ihracat sipariş miktarındaki yükseliş bildirenlerin yararına olan seyrin mayıs dönemine göre çok daha güçlü hale geldiğini aktaran Merkez Bankası, iç piyasa sipariş miktarında meydana gelen artış bildirimi yapanların ise yararına olan seyrin zayıfladığını aktardı.

ÜFE Beklentisi Yükseldi

Açıklanan veriler kapsamında ortalama birim maliyetleri incelendiği zaman, son 3 aylık süreçte artış olduğunu bildirenler ile beraber son 3 aylık süreçte artış olacağını bekleyenlerin lehine olan seyrin kuvvetlenerek sürdüğünü gözlemlendi. Buna ek olarak ilerleyen 3 aylık süreçte satış fiyatı beklentilerinin da daha güçlü hale geldiği gözlemlendi. İlerleyen 1 yıllık sürecin sonundaki ÜFE beklentisi ise mayıs dönemine göre 1,4 puan artış gösterdi. Bu artışla ÜFE Beklentisi yüzde 13,7’e ulaştı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*