Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmanız Gerekir?

Ülkemizde sigortasız çalışanların birçoğu geçtiğimiz senelerde yaklaşık olarak 9 milyondu. Bu kişiler içerisinden kaç kişi yeniden bir işe girip düzenli bir hayat sahibi oldu bilinmiyor fakat kredi alabilmek için dahi sigortalı olamaya uğraşan pek çok bireyin olduğunu bilmekteyiz. Kimisi borcunu kapatabilmek için kredi almak istemekte, kimisi de ev sahibi olma peşinde. Konut kredisi elbette sigortasız çalışanlara verebilecekleri en zor kredilerin başında geliyor ancak ihtiyaç kredisi, bazı durumlar esnasında sigortasız çalışanlara veya birkaç ay sigortalı olanlara dahi verebilmektedir. Bu yazımızda sizlere kredi alabilmek için kaç ay sigortalı olmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Sizde kredi almak için bu krediyi herhangi bir amaçla kullanmak istiyorsanız henüz sadece birkaç aydır sigortalı çalışıyorsanız, detaylı olarak bilgileri yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Kredi Çekmek için Sigorta Zamanı

Eğer KKB notunuz da bir problem yoksa geçtiğimiz döneme ait oldukça sağlam bir şekilde bankacılık profiliniz merkez bankasında görüntülenebiliyorsa ve kredi çekmek için sigorta zamanı 6 aydır. 6 Aydan sonra sizde çoğu bankadan çok büyük meblağlar olmamakla birlikte kredi kullanımına başlayabilirsiniz. Genellikle bankaların prensibi gereğince sadece sigorta durumuna bakılmaz. Belirttiğimiz gibi geçen dönemlerde bankalara ve resmi kurumlara ödemeleri düzenli bir şekilde yapıp yapmadığınız hali hazırda kredi borcunuzun olup olmadığı ve daha epey çok etmen bu açıdan değerli ve bilinmesi gereken bilgiler arasındadır bütün bankalar için. Kredi tipine göre değişmekle birlikte genellikle aşağıdaki sigortalı çalışanların kaç ay sigortalı çalışarak hangi kredileri çekebileceğini bize belirtmektedir.

  1. İhtiyaç kredisi isteyen birey 3 ila 6 ay.
  2. Taşıt kredisi isteyen birey 6 ila 12 ay.
  3. Konut kredisi isteyen birey 12 ay ve üstü

Özellikle de taşıt ve konut kredisinde tarafınızdan bir de ipotek veya geçerli bir kefil isteneceğinden bu kredileri alabilmeniz için çoğu zamanlarda sigortalı olmak yetmez. Dolayısıyla, sigortalı bir çalışanın çok yetkin çalışmıyorsa ihtiyaç kredisi basit, diğer kredi seçenekleri zor kefeye girmektedir.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*