Aracınızın Km’sini HGS Uygulamaları ile Sorgulayın (PTT)

Araç sahiplerinin ya da yeni bir ikinci el araç satın almak isteyenlerin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın HGS kullanımı adına yapmış olduğu düzenlemeden sonra HGS sistemi üzerinden araçlarının km sorgulamasını kolayca yapabilecekler. Sorgulama işlemi için kullanıcıların HGS mobil uygulamasını telefon veya tabletlerine yüklemeleri yeterli olacaktır. Ardından uygulamaya giriş yapıldığı takdirde işlem gerçekleştirilebilecektir.

Araç Km Sorgulamasını HGS Mobil Uygulamadan Yapmak

Sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için kullanıcılar HGS mobil uygulamasını tablet veya cep telefonlarına ücretsiz olarak yüklemelidirler. Ardından aşağıdaki adımları takip ederek işlemi gerçekleştirebilirler.

  1. Uygulamaya telefonunuza yükleyip giriş yaptıktan sonra ilk sayfada açılan menüden Araç KM Sorgulama kısmına girmelisiniz.
  2.  Ekranda karşınıza iki farklı menü çıkacaktır. Birinci menüde plakaya seçeneğine giriş yapıp ve ardından alt kısımda bulunan boşluğa ise sorgulatmak istediğiniz araç plakasını girmelisiniz.
  3. İstenilen bilgileri eksiksiz bir biçimde girip daha sonra bilgileri teyit ettikten sonra mavi butona (Araç KM Sorgulama) giriş yapmalısınız.
  4. Karşınıza çıkacak olan bu ekranda ise sorgulamayı gerçekleştirebilmek için PTT sizden 5 TL ücret talebinde bulunmaktadır ve açılan yeni sayfada ise sizden ödeme yapacağınız kart bilgilerinin girilmesi istenmektedir.
  5. Bu bilgilerde ise sizden kartın üzerindeki Ad, Soyad, kartın son kullanım tarihi (ay ve yıl olarak), kart numarası ve kartın arkasında bulunan 3 haneli CCV (güvenlik) kodu girmeniz istenecektir. Eğer daha sonraki sorgulama işlemlerinde kullanacağınız kart bu ise aynı ekranda bulunan kart bilgilerini hatırla kısmını işaretleyebilir ve bir sonraki sorgulama işlemlerinde kart bilgilerinizi girmenize gerek kalmadan işlemi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  6. Bilgiler girildikten sonra ise sizden yeni ekranda cep telefonunuza gelecek şifreyi girmeniz istenecektir. Cep telefonunuza gelen bu şifreyi eksiksiz bir şekilde girdikten sonra Gönder butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Bu adımlar doğrultusunda ödeme yaptıktan sonra aracın km bilgisine ulaşılabilecek ve ardından hem ödeme dekontu hem de araca ait km bilgisi sisteme kayıtlı olan e-posta adresine ücretsiz olarak gönderilecektir.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*