Emeklilere ve Borcu Olanlara Kredi İmkanı

Bankalar düzenli ödeme yapamayan kredi borçlularına yeni kredi başvurusunda ret cevabı vermektedirler. Bu durumla karşılaşanlar veya karşılaşmak istemeyenler borçlarında düzenlemelere gitmek zorundadırlar.

Borcu Olanlar Nasıl Kredi Çekebilirler?

Borçlular Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’un yaptığı bazı düzenlemelere göre bankalardan kredi kullanımı yapabilecek fakat bu kredi nakit olarak yapılandırma amacıyla ödeyemediği taksitlerde kullanılacaktır.

Kredi kullanamamanın en büyük sebeplerinden biri ise bankaları düzenli ya da hiç ödeme yapılmamasıdır. Ödemedeki aksaklıklar direkt olarak kredi notunuzu etkiler ve yeni krediler için ise notunuzu yükseltmelisiniz.

Hangi Adımları İzleyerek Borçlular Kredi Çekebilir?

BDDK’nın yaptığı düzenlemeye göre kredi kullanımı yapamayan borçlular ödemelerini düzenli hale getirebilmek için yapılandırma kredisi kullanabilecektir. Bu yapılandırma borçlunun finansal durumuna göre düzenlenecektir.

Yapılandırmanın Borçluya Avantajları

  • Kredinin vadesi uzatılarak aylık ödenmesi gereken taksit tutarı düşürülebilir.
  • Borç anapara ve faiz ödeme olarak ayrı planlarda tekrar düzenlenerek ödeme planı değiştirilebilir.
  • Banka faiz oranında iniş yaparak ödemeyi kolaylaştırabilir.
  • Sözleşme maddelerinde kolaylık sağlanabilir.
  • Borçlu ödeme yapamadığı durumlarda yukarıdaki avantajlardan yararlanabilir. Öncelikle mevcut borçlarınız yapılandırılmalı daha sonra bu yapılandırmanın ardından eğer taksitleriniz düzenli ödeyebilirseniz kredi kullanımınızı kredi notu güncellenerek kolaylaştırılır.

Emekliye Kredi Hizmeti

Emekliler için kamu bankaları 10 aylık maaş tutarınca kredi kullanımı yaptırabilmeyi hedeflemektedir. Bu şekilde emekliler maaş hesabının bulunduğu bankadan çok düşük faizle ya da faizsiz 45.000 TL’ye kadar kredi çekebilecekler.

Emekli Kredisi Nasıl Alınır?

Emekliler maaşlarını aldıkları bankalardan uygun faiz oranları ve kolay ödeme şekilleri ile kredi kullanımı yapabilirler.  Ödemeler maaş hesabından kesilir ve kalan tutar hesabına yatırılır.

Hangi Bankalar Emekliye Kredi Sağlar?

Kredi çekmek isteyen emekli, emekli maaşını kredi kullanmak istediği bankaya taşıyabilir ve birçok avantajdan yararlanarak ayrıcalıklı hizmetlerden yararlanabilir. Emekliye kredi veren bankalar şunlardır;

Türkiye İş Bankası’nda Emekliye Kredi

Maaşını İş Bankası’na taşıyan SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) emeklileri şubelere giderek başvuru yapabilirler. Kredi başvurusu için istenen evraklar şunlardır; nüfus cüzdanı, başvuru formu, emekli maaş hesap cüzdanı, emekli tanıtım kartı ve bazı durumlarda ise (SGK kaydı olmayan) gelir belgesidir.

İş bankası emeklinin hesabından ayda ya da üç ayda bir olarak kesinti yapar ve maaşını taşıyan emekliye ise 300 TL’den 450 TL’ye kadar promosyon sağlar.

Denizbank’ta Emekli Kredisi

Emekli maaş müşterileri Denizbank’tan 55.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli ve %1.70 faiz oranı ile kullanabilirler. Bunun için şubeye veya internet bankacılığına başvurabilirler.

Garanti’den Emekli Kredisi

Maaşını Garanti’den alan emekli 48 aya kadar uygun faizle kredi alabiliyor ve 450 TL promosyondan faydalanabiliyor. Başvuru için en yakın şubeye gidilmesi yeterlidir.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*