ÇKS Kaydı için 30 Haziran Son!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt yaptırmayanların çiftçiye devlet tarafından sağlanan desteklerden yararlanamayacaklarını hatırlatarak, sisteme başvuru yapmak için ise son tarihin 30 Haziran 2018 Cumartesi olduğunu belirtti.

“ÇKS’ye Kayıt Yapılabilecek 23 Milyon Hektar Alan Var”

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar yazılı açıklamada bulunarak çiftçiye verilen desteklerden yararlanmak isteyenlere hatırlatma yaptı. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt yapılabilecek toplamda 23 milyon 375 bin hektar büyüklüğünde tarım alanının bulunduğunu söyleyen Bayraktar, geçen sene kayıt yapılan alanında bu büyüklükte olmadığını, 14 milyon 805 bin hektar büyüklüğü ile sınırlı kaldığını söyledi.

Geçen sene toplamda 8 milyon 570 bin hektar büyüklüğünde arazi için tarım yapılabilindiğini söyleyen Bayraktar, ancak bu alanın Çiftçi Kayıt Sistemi dışında kaldığını, bu alanın Hollanda tarım alanının yaklaşık olarak 4,5 katı büyüklüğüne tekabül ettiğini söyledi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne başvurusu yaptırmayan üreticilerin bu sene içerisinde verilecek olan yem bitkileri, mazot, kimyevi gübre, prim uygulamaları ve benzeri gibi desteklerden faydalanamayacaklarını söyleyen Bayraktar, başvuru yapmayan üreticilerin aynı zamanda düşük ve uygun faizli kredilerden faydalanamadıklarını, tarım sigortalarının başvuru yapamadıklarını söyledi. Bayraktar, tüm bu sebeplerden dolayı da tüm çiftçilerin ÇKS kayıtlarını yapmaları gerektiğini söyleyip, 30 Haziran gününün de son olduğunu hatırlattı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*