Nakit Avans Neden Çekemiyorum?

Bazı anlarda nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek için kredi kartlarınız kurtarıcı rolü oynamaktadır. Böyle zamanlarda nakit avansı çekmeye çalışırken bir anda bu işlemi gerçekleştiremediğinizi görüyorsunuz ve bunun bankadan kaynaklı bir problem olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

07 Eylül 2011 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca yapılan yasal düzenlemelerle birlikte yalnızca borcunun askeri tutarını ödeyen kart sahipleri için nakit çekimi duraksatıldı. Yani kredi kartı borcunun devamlı olarak asgarisini ödeyenler, dönem borcunun tamamını ödeyene dek nakit avans çekimi gerçekleştiremeyeceklerdir.

Nakit Avans Çekebilmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Bir üsteki paragrafta belirttiğimiz gibi kartınızın avansa açılabilmesi, dönem borcunuzun tamamını tek seferde ödemeniz gerekmektedir. İleriye dönük aylarda aynı problemlerle karşılaşmamak için birbirini takip eden her 3 ayda bir bu işlemi tekrarlayarak kartınızın nakit avansa kapatılmasını engelleyebilirsiniz.

Nakit Avansa Kapatılan Kart Ne Zaman Kullanıma Açılır?

Öncelikle kart borcunuzun tamamını ödediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Örneğin 1000 Türk Lirası olan bir kredi kartınız var ve asgari ödemesini yaptıktan sonra kalan toplam borcunuz 750 Türk Lirasıysa bunun tamamını yatırmalısınız. Bu ödemeyi eğer ATM üzerinden yaptıysanız kartınızın nakit avansa açılması aynı saatler içerinde gerçekleşme olasılığı yüksektir. Fakat internet üzerinden bunu gerçekleştirdiyseniz bankalardan ve mesai saatleri dışında yapılan ödemelerde olabileceği gibi kartlarınızın nakit çekime açılması gecikebilir.

Nakit Avans Yerine İhtiyaç Kredisi

Faiz oranlarını kıyaslama yaptığımız zaman ihtiyaç kredilerinin nakit avansa faiz oranlarına göre avantajlı olduğu görülmektedir. Bu durum esnasında lazım olan ihtiyaç kredisini çekerek geri ödenmesi çok daha uygun bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Kredi notunuz ihtiyaç kredisi çekebilmek için yeterli değilse eğer alt başlığı okuyunuz.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi

Bilindiği üzere bankalar, nakit para ihtiyacı olan insanlar için kredi vermektedir. Ancak bunu her önüne gelene yapmayan bankalar aksine bazı sınırlandırmalar koymuştur. Mesela kredi notu değerlendirmesi bunlardan biridir. Kredi notunuz kadar kredi çekme seçenekleriniz artmaktadır. Bazı bankalar kredi notu düşük kişilere kredi vermeyi ret cevabı verse dahi bankalar kredi notu düşük olan kişilere bile kredi vermeyi kabul ediyor.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*