Nefes Kredi Nedir? Kimler, Nasıl Kullanabilir?

Nefes Kredi Nedir?

KOBİ’lerin piyasalar için önem arz etmesinden dolayı devlet işletmelerine yönelik olarak çeşitli destekleme çalışmaları da bulunmaktadır. Bu halkaya son olarak 8 Aralık tarihinde toplantı sonrası Nefes Kredisi adı verilen bir kredi çeşidi daha eklenmiştir.

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliğine bağlı olan oda ve borca üyeleri KOBİ’ler düşük faiz oranları ile uygun ödeme biçimlerini sizlere sunmaktadır. KGF ve TOBB desteği ile sunulan bu krediye Nefes Kredisi adı verilmektedir. KOBİ’lerin önünün açılması ile Ekonomi Koordinasyon kurulu tarafından yapılan görüşme sonrası oluşturulan bu yeni ürün ile ilgili tüm ayrıntılar yazılarımızda vardır.

Nefes Kredisini Hangi Bankalar Veriyor?

Ziraat Bankası, Denizbank ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yapmış olduğu protokolün imzalanmasının neticesinde bu sene itibari ile Kobilerin nakit gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik hazırlanan kredi ürününe Nefes Kredisi denilmektedir. Kredinin adından da anlaşılacağı gibi bu ürünün kullandırılması gibi Kobilerin nakit ihtiyaca rahat bir nefes alması, yolarından daha emin bir şekilde ilerleyebilmesi ve piyasada olanlarının açılması sağlanmaktadır.

Nefes Kredisi Şartları

Kredinin belli başlı olarak özellikleri incelendiğinde ise Kobilerde düşük faiz verilerek finansmanın sağlanabilmesi ve bir sene zaman ile belirlenerek kredi tutarının daha düşük maliyet oranı ile belirlenip kredi tutarının daha düşük senelik maliyet oranıyla kullandırılması özellikleri ön plana çıkmaktadır. Maliyetlerin düşük olması ile ilgili olaraktan bir örnek vermek gerekirse 20 Bin Türk Lirası Nefes kredisi kullanmak isteyen Kobi’nin toplamda geri ödemesi 21.150 Kira olarak ve aylık 1.762 taksit ödeyecektir. Kobi’ler için önemli bir fırsat ürünü olan bu krediden yararlandıktan sonra sağlanan kaynaklardan yeni yatırımlar da kullanılarak değerlendirilmesi ön görülmektedir. Çünkü finansman sağlanmasının amacı ülke için daha çok üretim yapılmasını sağlamak ve yurt dışında geniş kapsamlı olarak açılmayı engellemektedir. Fakat kredinin kullanımı ile ilgili bir kredi çeşidi olduğundan bazı şart ve koşullarının yerine getirilmesi, istenilen belgelerin eksiksiz olarak beyan edilmesi gereklidir.

Nefes kredisi sadece Kobi tarafından olan bir kredi çeşidi olduğundan yalnızca Kobi’ler başvuru yapabilmektedir. KOBİ statüsüne haiz olmak için de 250 Personelden az sayıda kişi çalıştırarak ve senelik 40 Milyon Türk Lirası ciro yapmak gereklidir. Ayrıca Nefes Kredisi alabilmeniz TOBB’e üye olan oda ve borsalara üye olunması gerekli olmaktadır. Başvuru yapmaya karar verdiğinizde başvuru tarifi baz alınarak, bu tarih itibari ile en az bir senedir faaliyet gösteriyor olmanız da aranan şartlar içinde yer almaktır.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*