TürkAkım Projesi’nde İşler Hızlanıyor!

Moskova’da Türk gazetecilerine yönelik düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan TürkAkım Projesinin Sözcüsü Aslı Esen, Pioneering Spirit’in dünyanın en büyük inşaat gemileri arasında yer aldığını, Pioneering Spirit’in birinci hattı Kıyıköy’e kadar getirdikten sonra başka bir çalışma için Kuzey Deniz’e gittiğini, şuada da TürkAkım kapsamında tekrardan Karadeniz’e dönüş yaptığını söyledi.

Pioneering Spirit’in, söz konusu projenin ikinci hattını bitirmek için dün itibariyle Rotterdam Limanı’ndan Karadeniz istikametine doğru yola koyulduğunu söyleyen Esen, TürkAkım’ın birinci hattının tamamını, ikinci hattını ise Rusya ile Türkiye münhasır ekonomik bölgeleri sınırına kadar bulunan 224 kilometrelik kısmını inşa ettiğini açıkladı.

Pioneering Spirit Boru Döşemeye Devam Edecek!

Açık denize konulan boru hatlarının ilk hat olduğunu söyleyen Esen, bu hattın Türkiye’ye doğalgaz sağlayacağını, ilk hattın Kıyıköy’ün sadece birkaç kilometre kadar uzağında olduğunu, Allseas firmasına ait olan Lorelay gemisi yakınında yer alan söz konusu hattı karaya getireceğini, ikinci hattın ise 224 kilometre ileriye gidip, Türkiye ile Rusya münhasır ekonomik bölge sınırına kadar vardığını, şuanda Pioneering Spirit’in boru döşeme sürecine devam edeceğini söyledi.

TürkAkım’ın ülkemizdeki doğalgaz şebekesine Lüleburgaz’da bağlayacak olan hat için çevresel etki değerlendirmesi sürecini bitirdiğini söyleyen Esen, kara hatlarından Avrupa’ya gidecek olan 2. Hat kapsamında Gazprom ile birlikte BOTAŞ işbirliğinde TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş’nin kurulması için protokollerin imzalandığını, 2. Kara hattının da aynı hızla ilerlemesini beklediklerini söyledi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*