Eşinizin Borcu Kredi Puanınızı Etkiler mi?

Günümüzde bireyler çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvuru yaptıkları zamanda bankaların veya finansal kurumların kredi talebinde bulunan müşterilerinde ilk olarak aradıkları kriterler kredi puanı olmaktadır. Bu duruma göre hangi kredi türü olursa olsun, kredi çekmek isteyen bireylerin kredi tutarı eğer yüksek ise banka tarafından öngörülen düzeyde sorunsuz bir şekilde kredi çekebilirler. Ancak kredi puanı bankanın olmasını istediği düzeyde sorunsuz bir biçimde kredi çekebilir. Fakat kredi notu eğer bankaların olmasını istediği düzeyin daha altındaysa bireylerin kredi talebi kabul edilmez. Buraya kadar her şey normal fakat kredi çekecek olan bireylerin evli olması durumunda akılları karışmaktadır. Kredi çekmek isteyen fakat eşinin borcu olan kişiler kredi puanlarının bu durumdan etkilenip etkilenmediğini bilmedikleri için tereddüt etmektedirler.

Eşinin Durumu Kredi Notunu Etkiler mi?

Bu konuya bireysel olarak bakılırsa eğer evli çiftlerin herhangi birisinin konut, ev ve taşıt kredisi gibi farklı krediler çekmek için ihtiyaç duyduğu kredi notu, bireyin eşinin borcundan kaynaklı olarak olumlu veya olumsuz olarak bu durumu etkilemez. Çünkü bankalarda yapılan işlemlerin tamamı bireysel olarak yapılmakta ve bankalar birçok işlem için direkt olarak bireyleri ilgilendiren konuları göz önüne alırlar. Buna göre kredi çekmek isteyen herhangi bireyin eşinin piyasaya veya diğer bankalara olan borcu kredi çekecek olan bireylerin kredi notunu etkilemez. Fakat bazı durumlarda standart uygulamanın dışına çıkılır ve eşlerinin borçlarını kredi çekmeyi düşünen bireyler kredi notunu etkiler. Bu sebeple kredi çekmeyi düşünen özellikle de yüksek meblağda kredi çekmeyi düşünen bireylerin eşlerinin mali durumlarını göz önünde bulundurmalarında fayda vardır.

Eşlerinin Birisinin Farklı Bir Kişiyle Kefil Olması Kredi Notunu etkilemediği ile ilgili olarak ortaya çıkan özel durumlardan biriside kredi çekmeyi düşünen bireyin farklı birisine kefil olma durumundadır. Eğer kefil olan kişinin kefil olduğu kişi kredi borcunu zamanında ödemişse ve aynı zamanda ödemeye devam ediyorsa eğer herhangi bir sorun oluşmaz ve asıl olarak kredi çekecek olan kişinin kredi puanını etkilemez. Ancak kredi çekmeyi düşünen kişinin eşi, zamanında kefil olduğu kişinin borçlarını istenilen sürede ödeme yapmadıysa bu sefer o zaman kredi çekecek olan kişi kredi puanını etkiler. Çünkü riskli kefalet durumu söz konusudur.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*