Banka Hesabı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Banka hesapları kendinize ait paraları saklayabilmesi için en doğru bir yerdir. Gerek vadeli gerekse mevduat hesapları açarak dilerseniz bu paraları değerlendirebilir ya da faizlendirebilir, dilerseniz sadece güvende kalmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bu dönem ödeyemediniz borçlarınızdan ötürü ya da finansal birtakım problemlerden bireyler suçlu olabilir. Böyle dönemlerde, mahkeme tarafından alınan kararlardan haberiniz olmazsa eğer banka hesabınızı habersiz bir şekilde bloke edebilir. Banka hesabı blokeyi yalnızca büyük borçlardan değil aynı sürede meblağlı olan borçlardan da görülebilmektedir.

Banka Blokesi Nedir?

Banka hesabı blokesi, bankaların yetkilisi dahilin de hesaplarınıza erişmeme, hesaplarınızdan herhangi bir şekilde para çekmeme durumuna verilen isimdir. Banka hesabınızın bloke olması durumunda, tarafınızın ya da şirketinizin finansal problemler yaşamasından dolayı ödemelerinizi hiç veya düzenli olarak yapmamanızdan da kaynaklı olma ihtimali yüksektir. Böyle durumlarda para çekemediğiniz gibi banka hesabınıza da hiçbir yatırım da yapamazsınız acil durumlarda paradan da faydalanamazsınız.

Banka Hesabına Neden Bloke Konulur?

  • Ödenmeyen Borçlardan dolayı
  • Finansal Problemlerden dolayı
  • Kara Para aklama Şüphesinden Kaynaklı

Banka Hesabı Bloke Sorgulama İşlemi Nasıl Olur?

Banka hesabınıza erişemiyor ya da banka kartınızla herhangi bir biçimde alışveriş yapamıyorsanız banka hesabınız muhtemelen bloke edilmiştir. Banka tarafından bilgilendirmek zorunda olmadığınız bu durum neticesinde gereken şeyin banka bloke sorgulama kısmının olması gerekmektedir.

Banka Hesabınızdan Bloke Ne Zaman Kalkar?

Banka hesabınızdan blokeyi kaldırabilmeniz için öncelikle bir girişim yapmanız gerekmektedir. Kendiliğinden kalması mümkün olmayan bu bloke kaldırılması için bazı şartnameler size sunulabilir. Bu şartlar banka hesabınızın neden bloke olduğuna göre de değişiklik göstermektedir.

Örnek verirsek bu borçtan ötürü mahkeme kararı ile banka hesabınız bloke edildiyse eğer bu blokeyi kaldırabilmeniz için borçlu tarafla görüşme yapmanız gerekmektedir. Blokenin kaldırılması için dilekçe vermeniz gerekmektedir. Fakat borcunuzu ödemediğiniz taktirde ya da borçlu tarafla anlaşma yapmadığınız taktirde hesap blokenizin kalıcı hale geleceğini unutmayın.

Şirkete dair finansal problemler yüzünden banka hesabınız bloke edildiyse avukatlarınızı bu işlerle uğraşabilir ve sizden yana pek bir durum kalmaz. Finans avukatlarınızı devreye girmesini sağlayarak gerekli olan işlemleri halleder ve bir hafta içerisinde hesap blokenizi bir hafta içerisinde kaldırabilirler.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*