Tütün Alım Fiyatlarına Zam Yapıldı! Üreticiye 9 Ay Vadeli Sıfır Faizli Kredi İmkânı!

Başbakan Binali Yıldırım’dan çiftçiye yeni bir müjde geldi. Toprak Mahsulleri Ofisi, buğday alımında ton başı fiyatı 940 Türk Lirası’ndan bin 50 Türk Lirası’na yükseltti.

Başbakan Binali Yıldırım bugün Kırsal Kalkınma Projesi’nde bir konuşma yaptı. 2002 yılında toplamda 145 bin tonluk sertifikalı tohum üretimi yapıldığını ifade eden Başbakan Yıldırım, bu rakamın aradan geçen 16 yıllık süreçte 7 kat artırıldığını, Türkiye’nin sertifikalı tohumda ithalatçıdan ihracatçı konuma geçtiğini, tam 79 ülkeye tohum ihracatının gerçekleştirildiğini belirtti.

Konuşmasında 2017 yılında buğdayın ton başı 940 Türk Lirası’ndan alındığını hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım, bu rakamın 2018 yılı itibariyle bin 50 Türk Lirası’na çıkartılarak yüzde 12 düzeyinde bir artış yapıldığını belirtti. Bu rakamların referans fiyatı olduğunu ifade eden Başbakan Yıldırım, satıcıların Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından verilen bu fiyatı göz önünde bulundurarak bir fiyatlandırma yapmaları gerektiğini, piyasada birçok alıcının çok düşük fiyattan alım yapmaya çalıştığını ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklama sonrasında Toprak Mahsulleri Ofisi’nden de hububat alım fiyatları ve alım politikaları hakkında yazılı bir açıklama yapıldı. Hasatların Mayıs ayı ile birlikte Çukurova ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde başladığının bilgisinin verildiği açıklamada, 2018 sezonunda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Türkiye genelinde yaklaşık 280 adet iş yeri ve protokol imzalamış lisanslı depolama alanlarında faaliyet göstereceği belirtildi.

Üreticilerin yaptıkları ürünleri lisanslı depolara teslim etmeleri halinde yüzde 2 oranında stopaj, yüzde 2 oranında SGK primi muafiyeti, ton başına 25 Türk Lirası nakliye desteği, araç başına 25 Türk Lirası analiz desteği ve depo kira ücreti desteği gibi desteklere ek olarak, bırakılan ürün miktarının yüzde 75’ine kadar sıfır faizli, 9 ay vadeli kredi kullanma şansı yakalanacağı belirtildi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*