Kocaeli Tek Başına Otomotiv İhracatı Rekoruna Koşuyor!

Türkiye’nin üretim merkezleri arasında önemli bir konumda olan Kocaeli şehri, otomotiv ihracatının yüzde 39’luk dilimini tek başına karşılaması ile birlikte tarihi bir başarıya imza attı.

2018 yılının ilk çeyrek döneminde Türkiye genelinde toplamda 347 bin 155 adet araçlık bir ihracat gerçekleştirildi. Bu ihracatın yüzde 39’luk kısmı ise sanayi kenti Kocaeli’nde kurulu olan Ford Otosan, Hyundai Assan, Honda Türkiye ve Anadolu Isuzu’nun sahip olduğu fabrikalar tarafından gerçekleştirildi.

Türkiye genelinde Ocak ve Mart ayları arasındaki dönemde toplamda 439 bin 377 adet araç üretimi gerçekleştirildi. Bu araçların 347 bin 155 adeti ise ihraç edildi. Kocaeli’nde yer alan Ford Otosan, Hyundai Assan, Honda Türkiye ve Anadolu Isuzu, sahip oldukları üretim kapasitelerini bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,3 oranında artırarak 165 bin 739 adete kadar yükseltti. Elde edilen bu rakamlar, toplam otomotiv sektörü üretiminin yüzde 38’lik dilimine sahip olunması anlamına geldi.

Kocaeli’nde toplamda 165 bin 739 adet araç üretilirken, bu araçların yüzde 81’lik kısmına tekabül eden 134 bin 731 adeta araç ihraç edildi. Türkiye ihracatından Kocaeli’nin aldığı pay ise yüzde 39’a ulaştı. Yani Türkiye’nin yurt dışına ihraç ettiği her 100 araçtan 39 tanesi Kocaeli’nden yola çıktı.

Kocaeli’nde yer alan 4 adet otomotiv firması, 2018 yılının ilk çeyrek döneminde sahip oldukları toplam üretim rakamlarını, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,3 oranında yükseltirken, kendin gerçekleştirdiği otomotiv ihracatı da yüzde 4,6 oranında bir yükselme rakamına ulaştı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*