Trump’ın Ucuz Borçlanma Maliyeti Arzusu Piyasalarda Tedirginlik Yaratıyor!

Seçildiği gün itibariyle ucuz borçlanma maliyetlerinden yana olmasıyla bilinen ve kendisine ‘düşük faiz adamı’ lakabını takan ABD Başkanı Trump’ın FED’in faiz politikalarına karşı konuşmaya başlaması, piyasalarda tedirginlik yaratmaya başlıyor.

2016 yılında görevine başlaması ile birlikte ABD Başkanı Donald Trump’ın adı birçok kez polemiklere karıştı. Yaptığı atılımlar ve Çin ile başlattığı ekonomik savaş sırasında Dolar kurunun seyrine birçok defa olumsuz etki eden Trump, şimdi de FED tarafından yürütülen faiz politikalarına karışmaya başlayacak gibi gözüküyor. 2018 yılı içerisinde toplamda üç defa faiz artırımı yapılması beklenen FED’e Trump tarafından yapılması ihtimal görünen müdaheleler, uluslararası piyasalarda tedirgin bir ortam yarattı.

ABD’nin faiz oranlarını artırmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Başkan Trump’a ek olarak, geçtiğimiz hafta bir TV kanalında konuşma yaparken FED’in 2018 yılında yapacağı üç defa faiz artışına şaşırdığını belirten Trump’un baş ticaret danışmanı Peter Navarro’nun cümleleri de tedirginliği iyice yükseltti.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, siyasi polemiklerin ve müdahalelerin FED tarafından alınacak kararları etkilemeyeceğini, alınacak kararların ekonomi merkezli olumlu ve olumsuz yönlerin tartılarak alındığını ve bu şekilde devam edeceğini belirtti.

Trump’tan önce başkanlık yapan Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama, görev süreleri boyunda FED tarafından alınan kararlar hakkında görüş bildirmemiş, FED’in bağımsızlığına saygı göstererek, yatırımcıların ABD ekonomisine olan güvenlerinin sağlanacağı yönünde bir inanç politikası izlemişlerdi. Mevcut ABD Başkanı Trump ise, şimdiden sesini yükselterek, FED’in ucuz borçlanma maliyetleri gerçekleştirebilmek adına adım atması gerektiğini her fırsatta dile getiriyor. Ortaya çıkan bu dialoglar da uluslararası piyasalarda tedirginlik ortamı yaratıyor.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*