Gümrükten Altın Girişi Kolaylaşırsa İhracat Yüzde 25 Artar!

Gümrükten geçirilen ürünler arasında en çok zorluk yaşananlardan bir tanesi altın ve mücevherat ürünleri oluyor. Türkiye Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Kamar, Türkiye’nin altın ve mücevherat ihracatı konusunda başarısını artırabilmesi için gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması gerektiğini belirtti.

Mücevher İhracatçıları Birliği (JTR) Başkanı Mustafa Kamar, Türkiye’de gümrükten altın girişinin kolaylaşması halinde mücevher ihracatının yüzde 25 düzeyinde bir artış yaşamasının ön görüldüğünü belirtti. Mevcut 4,5 milyar Dolar’a tekabül eden ihracat rakamının 6 milyar Dolar seviyesine yükselmesinin ve her yıl katlanarak büyümeye devam etmesinin mümkün olduğunu belirten Kamar, 4 sene sonra ihracatın 9-10 milyar Dolar seviyesine getirilebilmesi için çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Sektörün sahip olduğu ihracatın yükseltilmesinde bürokrasi aşamasında yapılan düzenlemelerin, hükümet tarafından sunulan desteklerin ve JTR tarafından ortaya koyulan çalışmaların önem arz ettiğini belirten Kamar, her ülkede problem yaşadığını, bu yüzden sektörün ihracat pazarını çeşitlendirmesi gerektiğini belirtti. Birlik üyelerinin yüzde 20’den fazlasının tek bir pazara ihracat yapmamaları gerektiği yönünde tavsiyeler ilettiklerini, krizlerin meydana gelmesi ve döviz kurlarında problemlerin oluşması sebebiyle sektörün zorluklar çektiğini belirtti.

Yurt dışından altın getirilmesinin kolaylaşması gerektiği belirten Kamar, bu konuda Dubai’de, Hong Kong’da ve Singapur’da kolaylıklar olduğunu belirti. JTR olarak yıllık 28 milyar Dolar mücevher ihracatı kapasitesine sahip olan Dubai’nin hangi ülkelere ihracat yaptığının araştırılmaya başlandığını, ilk aşama olarak bu ülkelere ihracat gerçekleştirmenin yollarının aranacağını belirtti. Türkiye’nin hem daha ekonomik, hem daha cazip fırsatlar sunduğunu, bunu tanıtmak gerektiğini belirtti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*