Türkiye Ekonomisinin Büyümesi, Kadın İstihdamı Sayesinde Gerçekleşecek!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Birleşmiş Markalar Derneği tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde organize edilen “Perakendede Kadının Gücü” adlı etkinliğe katılım sağlayıp, burada bir konuşma yaptı. Bakan Sarıeroğlu’nun gündeminde kadınların Türk ekonomisine kazandırılması vardı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu son 16 yıllık süreçte Türkiye’de kadın istihdamı ve kadınların ülke ekonomisine katılması konusunda oldukça büyük çalışmaların hayata geçirildiğini, bu çalışmalar sayesinde Türkiye’de kadınların gelişmesi, kalkınması ve toplumsal ekonomiye katılması konusunda önemli aşamaların geride bırakıldığını belirtti.

Türkiye ekonomisine kadınların katılmaması halinde gelişim sürecinin yavaşlayacağını ve asla yeterli düzeye ulaşamayacağını vurgulayan Bakan Sarıeroğlu, 2017 yılında elde edilen yüzde 7,4 oranındaki ekonomi büyümesinin kadınların yaşamın her alanında aktif olması ile ilişkilendirdi.

Konuşmasında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayımlanan verilere atıfta bulunan Bakan Sarıoğlu, yayımlanan istatistikte Türkiye’nin kadın iş gücüne katılım oranı açısından son sırada yer aldığını, bu oranın doğru olduğunu belirtti. Geride kalan 16 yıllık süreç içerisinde iş gücü, iş gücüne katılım, istihdam, kadın işsizliği gibi konularda en büyük gelişme performansını gösteren OECD ülkeleri, AB ülkeleri ve G20 ülkeleri arasında Türkiye’nin ön sıralarda yer aldığını belirterek, elde edilen bu ivmenin devam edeceğini vurguladı.

Son 10 yıllık süreçte Türkiye’nin kadın iş gücü oranını 10,4 puan artırdığını belirten Bakan Sarıeroğlu, aynı zamanda OECD ülkeleri arasında son 10 yılda kadın istihdamını en çok artıran ülkenin yine Türkiye olduğunu belirtti.

Son 10 yılda 8 milyon istihdam alanı yaratıldığını, bu istihdamın 3,5 milyonunu kadınların oluşturduğunu belirten Bakan Sarıeroğlu, kadın istihdamındaki artırma oranının yüzde 63 seviyesine kadar yükseldiğini belirtti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*