ING’nin Araştırmasına Göre BES’e Olan İlgi Artıyor!

ING Bank’ın hayata geçirdiği araştırmanın sonuçlarına göz atıldığında, şehir merkezlerinde yaşayan vatandaşların sadece yüzde 13,6’sı tasarruf yapmayı başarabiliyor.

ING Bank, yaklaşık 7 yıldır Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’na devam ediyor. İlk olarak 2011 yılında başlanan programın, 2017 yılı dördüncü çeyreğine dair sonuçlar açıklandı. Bankanın gerçekleştirdiği bu araştırma kapsamında şehir merkezlerinde ikâmet eden vatandaşların tasarruf yapma oranları hesaplanarak, ortaya çıkartılırken, aynı zamanda vatandaşların tasarrufa olan eğilimleri de öğrenilmiş olunuyor.

Vatandaşların Yüzde 30’u Tasarruf Yapmayı Hedefliyor!

ING Bank’ın 2017 yılının son çeyreğine dair açıkladığı rakamlarda, şehir merkezlerinde yaşayan vatandaşların sadece yüzde 13,6’sının bir tasarrufa sahip olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 30’una yakın bir kısmı yakın dönemde bir tasarrufa başlamayı planladığını ifade ederken, önümüzdeki 3 aylık dönem içerisinde bir tasarrufa başlamayı planlayan vatandaşlar, bir önceki çeyreğe oranla 2 puanlık bir yükselme yaşayarak yüzde 16,6 seviyesine ulaştı.

Tasarruf Yapan Kişi Sayısı Artıyor!

Tasarruf yapan vatandaş sayısı, her ne kadar yeterli seviyeden uzakta olsa da, düzenli bir şekilde artmaya devam ediyor. 2017 yılının son çeyrek dönemindeki tasarruf rakamları, bir önceki çeyrekle aynı seviyede olurken, bu rakam yüzde 68 olarak kayıtlara geçti. Düzenli olarak tasarruf yapmayan vatandaşlar arasından, düzenli bir tasarrufa geçiş yapanların toplam rakamı yüzde 36 seviyesinden yüzde 42’ye yükseldi. Araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 41’lik dilimi de çocuklarının eğitimleri için hem yatırım, hem de tasarruf yapmayı planladıklarını belirtti.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne karşı duyarlılığın arttığının ortaya çıktığı çalışmalarda, bireysel emeklilik fonlarına yatırım yapanların oranı yüzde 34 seviyesine çıktı. Yeterli bir gelir düzeyine sahip olmadığı için, tasarruf yapma konusunda başarısız olduğunu ifade edenlerin rakamı bir önceki araştırma dönemine oranla iki puanlık bir düşüş gösterirken, bu rakam da yüzde 82 seviyesinde gerçekleşti. Borç sahibi olduğu için tasarruf yapma konusunda başarısız olduğunu belirtenlerin rakamı da yüzde 12 olarak kayıtlara geçti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*