Sanayi Sektörüne Maaş Zammı Darbesi!

İmzalanan toplu sözleşme kapsamında yan sanayi şirketleri, ana üretici şirketler tarafından uygulanan zam miktarına eşlik etmeye kalkınca ortalık karıştı.

Toplu sözleşme kapsamında, yan sanayi şirketleri, ana üretici şirketlerin işçi maaşlarına gerçekleştirdikleri zamma eş değer bir zam yaptı. Lakin, ana üreticilerin total satış fiyatı içinde oldukça düşük bir oranda yer alan işçilik maliyeti ile yan sanayinin total satış fiyatı içinde yer alan işçilik maliyetinin yüksek olması, gerilimin tırmanmasına sebep oldu. Tedarikçi tarafından durumların fiyatlara yansıtılması sebebiyle de sanayi sektörünün satışlarında önemli bir gerilemeye girildi.

Özellikle otomotiv sektörü için oldukça büyük bir etki yaratan toplu sözleşme zammı, yan sanayi şirketleri tarafından ana üreticiler gibi yapılan işçi zammının fiyatlara yansıtılması sebebiyle alevleniyor. Ana üreticilerin maliyetlerinde işçilik oranı oldukça düşük. Yan sanayi üreticilerinde ise, maliyetin önemli bir kısmını işçilik maliyeti oluşturuyor. Bu durumun farkında olan tedarikçiler de maliyet artışını, fiyatlara yansıtmayı istiyor.

2017 yılının Ekim ayında Çelik – İş Sendikası, Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal Sendikası ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası arasında imzalanan ve ülke genelinde istihdam edilmiş 120 bin işçinin dahil olduğu toplu sözleşme görüşmelerinin sonucunda grev kararı alınmış, alınan bu kararın uygulamaya konulması için sendikalar çalışmalara başlamıştı.

2018 yılının Ocak ayı itibariyle Türk Metal Sanayicileri Sendikası ile Türk Metal Sendikası arasında uzun soluklu gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında yeşil ışık yanmış, iki taraf arasında da uzlaşmaya varılmıştı. İmzalanan sözleşme 2 yıl süreli olup, işçi maaşlarına da sosyal hakları dışında tam yüzde 24,63’lük bir zam yapılması ile sonlanmıştı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*