Türkiye’nin Teknoloji Üssü Olmaya Aday Tasarım Vadisi Hayata Geçiriliyor!

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Tasarım Vadisi projesinin kurularak hayata geçirileceğin ifade etti.

Hem sanayicilerin, hem de KOBİ’lerin tasarım aşamalarındaki her alanda bilgi ve danışmanlık ihtiyaçlarının çözüme kavuşturulması için Tasarım Vadisi’nin kurulacağını açıklayan Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, kurulacak olan vadi hakkında açıklamalarda bulundu.

Tasarım Vadisi içerisinde hem tasarımcıların, hem de sanayicilerin önemli bir etkileşim atmosferi içerisinde çalışma yapacağını dile getiren Asan, bu tasarım ofisleri kapsamında İş Geliştirme/Kuluçka Merkezi, Prototip Test Merkezi, Ulusal Tasarım Araştırma Merkezi, Tasarım ve Malzeme Kütüphanesi, ortak çalışma alanı ve sergi alanının yer alacağını ifade etti.

Tasarım Vadisi alanında hizmet verecek olan tasarım ofislerine hem gelir, hem de kurumlar vergisi kapsamında istisnalar uygulanacğaını, sigorta primi, işveren hissesi desteği gibi önemli muafiyetlerin de ek olarak hayata geçeceğini ifade eden Asan, vadinin konum olarak İstanbul’da yer alacağını, tam yer ile alakalı çalışmaların halen devam ettiğini, yerin belirlenmesi ve kesinleştirilmesi sonrasında vadinin kurulacağı bölgeyle alakalı bir mimari proje çalışmalarına start verileceğini belirtti.

Tasarım Vadisi’nin tam anlamıyla bir teknoloji geliştirme bölgesi olarak planlandığını ve bu şekilde tasarlanacağını aktaran Asan, bahsi geçen amaç kapsamında oluşturulacak heyetin; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜRKPATENT ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de yer alan üyelerden oluşacağını belirti.  Alan içerisinde endüstriyel tasarımcıların ağırlıklı olacak bulunacağını, aynı zamanda hem grafik, hem de moda ile alakalı 500’e yakın tasarım ofisinin yer alacağını ifade eden Asan, alanın 100 bin metrekarelik bir yere kurulmasının hedeflendiğini belirtti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*