ÇKS Kapsamında Ödenecek Tarımsal Destekler Belirlendi!

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli’nin kapsamında, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ye dahil olan çiftçilere ödenecek olan 2018 destekleri belirlendi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olan çiftçilere 2018 yılıdna yapılacak destekler belirlendi. Bu kapsamda;

  • Arpa, buğday, çavdar, yulaf ve tritkale için her dekar başına 15 Türk Lirası mazot, 4 Türk Lirası gübre,
  • Çeltik, pamuk için her dekar başına 40 Türk Lirası mazot, 4 Türk Lirası gübre,
  • Nohut, mercimek ve kuru fasulye için her dekar başına 14 Türk Lirası mazot, 4 Türk Lirası gübre,
  • Aspit için her dekar başına 12 Türk Lirası mazot, 4 Türk Lirası gübre,
  • Yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, dane mısır ve patates için her dekar başına 19 Türk Lirası mazot, 4 Türk Lirası gübre,
  • Kanola, soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri ve diğer tarım ürünleri için her dekar başına 10 Türk Lirası mazot, 4 Türk Lirası gübre desteği verilecek.

Verilecek destekler kapsamında, mazot fiyatlarının yıl içerisinde yükselmesi halinde ise, mazot destekleme birim fiyatları için, günlük mazot fiyat artış oranlarının ortalaması oranında, Maliye Bakanlığı tarafından onaylanan oran kapsamında yükselme yapılacak.

Sunulacak destekler arasında aynı zamanda toprak analizi desteği de sunulacak. Her 50 dekar arazi için verilecek toprak analizi desteği de, yetkili toprak analiz laboratuvarlarında gerçekleştirilmek üzere 40 Türk Lirası olarak belirlenecek. Organik tarım ile uğraşan çiftçilere de 10 Türk Lirası ila 100 Türk Lirası aralığında destek sunulacak.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*