Türk Eximbank’tan Amerika Çıkartması!

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın başkanlığında, Türk Eximbank Heyeti Amerika’da yatırımcılar ile bir araya geliyor.

Türk Eximbank’ın 2018 yılındaki ana hedefi, 1 milyar Dolar tutarında bir yurt dışı tahvil ihracı olurken, bu ihraç ile birlikte Türkiye’nin gerçekleştirdiği ihracatın orta ve uzun vadeli zamanlarda finansman desteği konusunda kullanılmasını hedefliyor.

Türk Eximbank cephesinden ABD ziyareti hakkında yapılan açıklamada, bankanın Türkiye’de ihracatın orta ve uzun vadeli olarak finanse edilmesi konusundaki desteklerin artırılması adına 2018 yılı genelinde toplamda 1 milyar Dolarlık bir yurt dışı tahvil ihracı gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini aktardı.

Belirlenen hedef kapsamında ABD’nin piyasalarından fon temin edebilmek amacı ile ziyaretlerde bulunan Türk Eximbank heyeti, Genel Müdür Adnan Yıldırım’ın başkanlığında 19 – 23 Şubat tarihleri arasında Citibank koordinatörlüğünde bir takım toplantılar gerçekleştirdi.

ABD ziyaretleri hakkında yapılan açıklamada New York, Boston ve Los Angeles’ın önde gelen ve toplamda 1 trilyon dolardan fazla iş hacmine sahip olan, uluslararası piyasalarda tanınmış sigorta, hedge fonu ve varlık yönetim şirketlerinin de arasında bulunduğu 13 farklı yatırımcı kuruluş ile görüşmenin gerçekleştirildiği ifade edildi. Düzenlenen toplantılarda, geçmiş dönemlerde Türk Eximbank’ın gerçekleştirdiği yurt dışı tahvil ihraçlarına etkisi bulunan kuruluşlar ile bankanın 2017 yılına dair finansal verilerinin paylaşıldığı ifade edilirken, yatırımcıların hem Türkiye ekonomisine, hem de Türk Eximbank’a yakından ilgi gösterdiği ve gelişmeleri olumlu bir şekilde takip ettiği ifade edildi.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*