Teknoparklarda 46.000 Kişi İstihdam Ediliyor!

Türkiye’nin her bölgesine açılmakta olan teknoparklar 72’ye ulaştı. Türkiye genelinde 2018 yılının ilk yarısında ulaşılması hedeflenen rakam ise 80 adet!

Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye genelindeki teknoparklar konusunda çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade etti. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin açılması ile birlikte Türkiye genelindeki teknopark sayısının 72’ye ulaştığını belirtirken, 2018 yılının Haziran ayına kadar geçen süreçte ana hedefin 80 adet teknoparka ulaşmak olduğunu ifade etti.

Teknoparkların firmaların Ar-Ge çalışmaları, gelişmeleri gibi konularda önemli bir destek sunduğunu ifade eden Bakan Özlü, bu bağlamda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak azimli bir çalışma ortaya koyduklarını, Türkiye ekonomisinin büyümesi ve Türkiye’nin gelişmesi adına önemli bir gayret içerisinde olduklarını, teknoparkların sayısının her geçen gün artmaya devam ettiğini, faaliyetlerine başlamış olan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde de ilerleme kaydedilmeye başlandığını ve ek alan ihtiyaçlarının hasıl olmaya başladığını belirtti.

Teknoparklar 46.000 Kişiye İstihdam Sağlıyor!

Yakın dönemde Antalya Organize Sanayi Bölgesi ve Kapadokya Teknoloji Geliştirme Bölgeleri için kuruluş kararlarının yayınlanmış olduğunu ifade eden Bakan Özlü, İZÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi için alınan kuruluş kararının da 10 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandığını ifade etti. Bahsi geçen İZÜ Teknoparkı’nın ana odağında gıda, yazılım, sağlık ve enerji sektörlerinin olmasının beklendiğini ifade eden Bakan Özlü, alanın ilk etap için kuluçka faaliyetlerine yönelmesinin ana plan dahilinde olduğunu, 3 yıl içerisinde 60 adet firmaya ulaşılmasının hedef kapsamında olduğunu belirtti.

Teknoparklar için hükümet tarafından Ar-Ge, vergi, SGK gibi önemli teşvikler sunmakta olduğunu belirten Bakan Özlü, bu alanlarda istihdam edilen Ar-Ge personeli sayısının 37 bin 740 kişiye ulaştığını, toplam istihdam edilen personel sayısının ise 46 bin kişi olduğunu ifade etti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*