Çelik Sektöründen Türkiye’nin Otomobiline Destek!

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreter Vekili Gazi Bilgin konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Bilgin söz konusu bu açıklamalarında Türkiye’nin yerli otomobili meselesinde çelik üreticilerinin desteğinin şimdiye dek olandan daha fazla olması gerektiğin vurgu yaparak çelik sektörünün piyasalarda yaşanan yeni gelişmeleri devamlı olarak takip ettiğini ve buna göre üretim büyüklüğü ve gamının meydana getirilme çabası içerisinde olunduğunu ifade etti.

Çelik Sektörü Yerli Otomobile Katkı Sağlamalı

TÇÜD Genel Sekreter Vekili Gazi Bilgin bazı basın mensuplarına karşı yapmış olduğu söz konusu bu açıklamalarında, yerli üretime sektör olarak katkı sağlanması ve sağlanan bu katkının da haksız rekabet ortamı oluşturmayacak şekilde olması gerektiğini dile getirdi. 

Türkiye’nin Otomobili projesinde çelik sektörünün payına yönelik bir takım değerlendirmelerinden de bahseden Gazi Bilgin, şuanda ülkenin bir yıl içerisinde 1,6 milyon araç üretebilecek kapasiteye ulaştığını da ifade etti.

Otomotiv Sektörü Girdileri İç Piyasadan Temin Etmeli

Öte yandan açıklamalarında, çelik sektörünün söz konusu projede önemli bir tedarikçi konumunda yer aldığına dikkat çeken Bilgin, otomotiv alanında bugün, halen daha ciddi ölçüde dışarıdan alınan girdilerin kullanıldığını, tedarikçi konumunda olan bu sektörün, otomotiv alanında ihtiyaç duyulan ürünlerin imalatı meselesinde kendini geliştirme çabası içerisinde olduğunu dile getirdi. Ayrıca otomotiv sektörünü de dışarıdan almış olduğu girdileri iç piyasadan temin etmesi gerektiğini de açıklamalarına ekledi. 

Tüm bunların yanı sıra çelik üreticilerinin şimdiye dek Türkiye’ye sağlamış oldukları desteğe göre yerli otomobil konusunda daha fazla destek sağlamaları gerektiğine vurgu yapan Bilgin, sektörün ayrıca piyasadaki gelişmeleri takip ederek üretim hacmi ve ürün gamı meselesinde kendini geliştirme çalışmaları yaptığını da aktardı.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*