TOKİ Küresel Bir Rol Modeli Başarısına Ulaştı!

TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ olarak küresel düzeyde önemli bir rol model olunduğunu, TOKİ modelini tanımak, öğrenmek ve uygulamak isteyen ülkelerin tecrübe ve finans modelinin aktarıldığını ifade etti.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, dünya çapında ses getiren bir model kurduklarını ifade etti. Etiyopya Kentsel Kalkınma ve Konut Bakanı Getachew Hailemariam Abay ve heyetin TOKİ Başkanı Turan’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sonrası basın mensupları ile bir araya gelen Turan, Bakan Abay’a tecrübelerini aktardıklarını belirtti.

TOKİ’nin Bütçesine Devlet Payı Yok!

Yıllık 4 milyar Türk Lirası’na tekabül eden bir TOKİ bütçesi olduğunu belirten Turan, tüm çalışmaların bütçesinin TOKİ kaynakları sayesinde oluşturulduğunu, devlet bütçesinden herhangi bir pay alınmadığını belirtti.

TOKİ’nin öncelikli hedefinin dar gelirli vatandaşlar için konut üretimi gerçekleştirmek olduğunu belirten Turan, aynı zamanda sosyal donatı alanları yapmak, kamuya yönelik uygulamalar gerçekleştirmek gibi sorumluluklar da üstlenildiğini ifade ederken, 2017 yılında 60 bin konut üretimi yapıldığını, bu konut üretiminin toplam inşaat kapasitesinin yüzde 50’si olduğunu ifade etti.

TOKİ’nin Tek Faaliyeti Konut Üretimi Değil

TOKİ tarafından inşa edilen toplam sosyal donatının 10 bin 583 adet olduğunu belirten Turan, bunun yanında 193 adet kamu hizmet binası, bin 50 adet okul, 993 adet spor salonu, 71 bin 873 kişi kapasiteli 185 adet yurt ve pansiyon, 96 adet sağlık ocağı, 892 adet ticaret merkezi, 42 adet kütüphane ve 19 adet stadyum inşaatı olduğunu belirtti.

Sınır Duvarı İnşaatı Devam Ediyor!

TOKİ’nin Suriye sınırına inşa ettiği güvenlik duvarının Çin Seddi ve ABD – Meksika sınır duvarı ardından dünyadaki en uzun üçüncü duvar olduğunu belirten Turan, 144 kilometrelik duvarın yarısının tamamlanmış olduğunu, kalan kısmının da bahar döneminde tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.

93 Ülkeden Yoğun İlgi!

93 farklı ülkenin TOKİ’nin çalışmaları için görüşme yaptığını belirten Turan, Afganistan, İran, Afrika, Pakistan, Kazakistan, Suudi Arabistan gibi birçok ülkenin yetkili heyetlerinin TOKİ’yi ziyaret ettiğini, imzalanan protokoller ve varılan mutabakatlar ile birlikte yeni açılımlarım ortaya çıkartılmasının mümkün olduğunu, TOKİ’nin artık küresel düzeyde bir rol model olduğunu, bu modeli öğrenip, uygulamak isteyenlere tecrübeleri ve finansman modellerini aktarmaya devam ettiklerini belirtti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*