Denizbank’ın Satışında Son Durum Ne?

Bankacılık sektörünün kulislerinde son dönemlerin en çok merak edilenleri arasında yer alan Denizbank’ın satışı hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Körfez bölgesinin en büyük bankalarından olan ve Türkiye bankacılık sektörüne adım atmayı önemli hedefleri arasında konumlandırmış olan Emirates NBD’nin Rusya’nın bankacılık devi Sberbank’tan Denizbank’ı satın alabilmek adına fiyat teklifini Mart ayı içerisinde vermesi bekleniyor.

Bir haber platformuna açıklamalarda bulunan bir kaynağa göre, Emirates NBD halen daha Denizbank için vereceği fiyat teklifi üzerinde değerlendirmelerine devam ediyor. Denizbank’ı “En önemli yurt dışı varlığımız” olarak nitelendiren Sberbank’ın da satış konusu için kararını bildirmesi birkaç ay vakit alacak gibi gözüküyor.

Sberbank ile Emirates NBD arasında Denizbank’ın satışı için ön görüşmelerin başladığı geçtiğimiz ay duyurulmuştu. Bloomberg verilerine göre Sberbank’ın sahip olduğu yüzde 99,9’luk Denizbank hissesi, 4,12 milyar Dolar seviyesine kadar yükselirken, Eylül ayı sonunda bankanın sahip olduğu defter değeri 3,44 milyar Dolar seviyesine tekabül ediyordu.

Konum gereği sınırlı büyüme imkânına sahip olan Körfez bankaları da Türkiye vasıtası ile hem etki alanlarını, hem sahip oldukları lisansları ve satın alma çevrelerini genişletmeyi hedeflerken, 2016 yılında Qatar National Bank (QNB) 3,4 milyar Dolar satış değeri ile Finansbank’ı, Commercial Bank of Qatar ise 2013 yılında Alternatif Bank (ABank)’ın yüzde 71’lik kısmını satın almıştı.

Son gelişmeler hakkında Emirates NBD ve Sberbank cephelerinden henüz bir açıklamada yapılmadı. Sberbank CEO’su Herman Gref, en son yaptığı açıklamada Denizbank için çok iyi bir teklif aldıklarını dile getirirken, hem yaptırımlar, hem de rekabet sebebiyle Türkiye bankacılık sektöründe iş yapmanın zorlaştığını belirtmişti.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*