Merkez Bankasıdan ‘Döviz’ Borcuna Yakın Takip!

Merkez Bankası, firma bazında yabancı para pozisyonu takip etmeye başladığını duyurdu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yakın dönemde alınan karar doğrultusunda 15 milyon Dolar ve üzerinde döviz borcu olan tüm firmaların, sahip oldukları yükümlülüğün başladığı tarih sonrasındaki 60 gün içerisinde, denetçi ile denetim sözleşmesi yapması gerektiğini duyurmuştu. Bahsi geçen meblağlarda döviz cinsinden borçlanma yapan firmalar, Merkez Bankası tarafından belirlenmiş olan veri formunu, tcmbveri.gov.tr adresi üzerinden yükleyerek, Sistematik Risk Veri Takip Sistemi’ne bildirimde bulunmuş olacaklar.

Yönetmelik Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Geçtiğimiz haftasonu Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Döviz Pozisyonunu Etkileyen İşlemlerin TCMB Tarafından İzlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ile birlikte başlayan uygulamada, tüm kriter ve aşamalar belirlenmiş oldu. Türkiye genelinde 2 bin 118 adet şirketin 15 milyon Dolar ve üzerinde döviz borcunun bulunduğunu açıklayan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu çalışmaların 2018 yılının ilk yarısı içerisinde tamamlanacağını, sürecin içerisindeki teknik altyapı çalışmalarının bitmek üzere olduğunu, elde edilen verilen hem ayrıntılı, hem de çok boyutlu analizlerin yapılması için önemli bir fayda sağlayacağını ifade etmişti.

Hem yurt içinden, hem de yurt dışından temin edilen, döviz cinsinden olan nakdi kredileri ve dövize endeksli olan kredilerin toplamının, şirketler için ilgili hesap döneminin son iş günü itibariyle 15 milyon Dolar ve üzerinde olan tüm firmalar için, veri formunda talep edilen bilgiler ve açıklama formuna uygun olarak doldurularak, TCMB’ye bildirim yapmak ile yükümlü olacaklar. Bildirim gerçekleştirmeyen firmalara ise önemli bir düzeyde ceza kesimi yapılacak.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*