Düğün Planı Yapanlara Müjdeli Haber: 55.000 TL Hibe!

Yeni evlenecek olan çiftler için vadeli mevduat hesabı ve konut hesabı için oldukça avantajlı seçenekler geliyor.

Hükümet düğmeye bastı. Evlilik planı yapan çiftler için iki farklı hesap türünde özel destekler sunulacak. Bu hesaplardan bir tanesi çeyiz hesabı. Bu hesaba sunulacak olan devlet katkısı, yeni torba yasa ile birlikte yüzde 50 oranında yükseltilecek. Çeyiz hesabı açan çiftlere, 7.500 TL’ye kadar destek verilecek.

Aynı zamanda konut hesabı açan çiftlere verilen 15 bin Türk Lirası tutarındaki maksimum destek sınırı da 20 bin Türk Lirası olarak revize edilecek. Her hesap türünden de her iki eş için açılacak olan farklı hesaplarda, devletten toplamda 55 bin Türk Lirası’na kadar hibe desteği temin edilebilecek.

Alt Ödeme ve Üst Ödeme Sınırı Sabit

Açılacak olan hesaplar için alt ödeme sınırı 250 Türk Lirası, üst ödeme sınırı da 2 bin 500 Türk Lirası olarak duyuruldu. Hesapta biriken paralar için de yılda en fazla 2 defa çekim hakkı sunulacak. Aynı zamanda konut hesabı açıp, en az 3 yıl düzenli bir ödeme gerçekleştiren vatandaşlar için de ev alma aşamasında, birikimlerinin yüzde 25’ine kadar olan miktarda katkı sağlanacak iken, bu katkıda yapılacak ödeme miktarının üst limiti 20 bin Türk Lirası olarak revize edilecek. Konut hesabı sayesinde ev alan çiftlere de tapu harcı indirimi gibi ek avantaj düzenlemelerinin de masada olduğu ifade ediliyor.

Yapılacak olan destekler, hem mevduat bankalarında açılacak olan mevduat hesapları, hem de katılım bankalarında açılacak olan katılım fonları için geçerli olacak.

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*